„Ze čtyřiašedesáti maturantů jedna studentka nezvládla vyšší úroveň zkoušky z němčiny. Ze zbylých studentů jich osmadvacet mělo vyznamenání,“ popsala výsledky gymnázia ředitelka Hana Havelková.

Maturanti si na této škole volili také vyšší úroveň zkoušky. Buď se pro ni rozhodli rovnou, nebo si vyzkoušeli obě. „Někteří studenti proto absolvovali i šest zkoušek v jednom dni. Náročné to bylo i pro vyučující, protože některé žáky museli zkoušet dvakrát z jednoho předmětu,“ podotkla ředitelka.

Několik z nich si podle ní u maturit vyšší úrovně vedlo tak dobře, že si odnesli vysvědčení se samými jedničkami. Za výborný výsledek považuje umístění gymnázia mezi nejlepšími středními školami kraje Vysočina i radní pro oblast školství Marie Kružíková.

„Humpolecké gymnázium sice patří mezi školy, u kterých se do budoucna uvažuje o možném sloučení s jinou školou, ale ani v nejmenším to nesouvisí s kvalitou výuky. Pokud se změna uskuteční, rozhodnou ekonomické důvody,“ vysvětlila radní.

Jedna příspěvková organizace v malém městě by podle ní byla odolnější vůči snížení počtu studentů. „Sloučení však nenastane, dokud se na něm nedohodneme se samosprávou města. Můžeme to garantovat alespoň do konce volebního období,“ sdělila Kružíková.

Ředitelka humpoleckého gymnázia doufá, že skvělý výsledek maturitních zkoušek příznivě ovlivní rodiče při výběru střední školy pro jejich děti. „Budeme se snažit, aby letošní maturity nebyly pouze ojedinělým úspěchem, a doufáme, že se našim studentům bude v následujících letech dařit stejně dobře,“ slíbila.

Všechna tři nejlepší gymnázia kraje jsou podle Havelkové malé školy, kterým do budoucna hrozí sloučení nebo jiná omezení. „Znamená to pro mě určitou satisfakci, že si právě tyto školy vedly ve státních maturitách tak dobře. Objektivně se ukázalo, že si svou další samostatnou existenci právem zaslouží,“ uzavřela ředitelka.

Dominika Dufková