Přesto si v úterý našla čas na návštěvu onšovské Restaurace Na Rynečku, kde pobesedovala s klienty tamního domova seniorů, kteří v rámci Univerzity volného času probírají Národní divadlo.

A Jana Boušková je na povídání o Zlaté kapličce člověk opravdu povolaný. Sama tam strávila už několik desetiletí.

Jste velice zaneprázdněný člověk. Váhala jste dlouho než jste přijala pozvání na benefiční vystoupení v malebné onšovské hospůdce?
Neváhala, neměla jsem k tomu důvod. Podle mě nezáleží na tom, jestli vystupuju ve velkoměstě nebo v malé vesničce. Všude jsou lidé, za kterými se vždycky moc těším.

Senioři z onšovského domova seniorů se v rámci Univerzity volného času učí o Národním divadle, které je důvodem, proč si vám také pozvali. Vy jste se na prkna Zlaté kapličky dostala hned po ukončení DAMU, že?
Ano, od roku 1974, kdy jsem ukončila DAMU jsem v Národním divadle začala hostovat. Rok nato jsem dostala termínovanou smlouvu, ze které se po čase vyklubalo stálé angažmá.

Neomrzela se vám po tolika letech ta nejvyšší herecká meta, na kterou spousta vašich kolegů čeká řadu let?
Neomrzela. Kromě Národního divadla mám i řadu jiných hereckých povinností. Hraju v několika představeních, se kterými jezdíme po celé České republice i na Slovensko. A v Praze jsem „doma“ v Bránickém divadle a Divadle U Hasičů, takže mám pracovní náplň poměrně pestrou.

Ještě se vrátím k onšovské Univerzitě volného času. Myslíte že je dobře, jak se říká na stará kolena, studovat?
Určitě. Je to skvělé, že lidé na sklonku života nechtějí, aby se jim svět uzavřel a mají zájem objevovat stále nové věci. Za to si zaslouží velikou poklonu a obdiv.

A Národní divadlo je dobrým předmětem ke studiu.
To rozhodně ano. Je to velká kapitola české historie a svým způsobem v sobě má i kus národní hrdosti. To divadlo nám tu zanechali naši předkové, kteří si na něj našetřili a sami si ho postavili, takže si myslím, že každý by o něm měl alespoň něco vědět.

Kromě divadelních prken vás mohou lidé pravidelně slyšet také v televizi, kde se svým manželem Václavem Vydrou moderujete pořad o vaření Prostřeno. Nedostáváte při tom hlad?
Ani ne. (smích) Na to není čas. Za jedno natáčení musíme zvládnout pět dílů, takže jsme docela v presu. Já při natáčení vypiju většinou jen zelený čaj a minerálku a Vašek si dá minerálku, kávu a nějakou sladkost. Jinak nic velkého nepojídáme. Ono by to ani nešlo, protože na mikrofon by to bylo slyšet, což by nebylo dobré. A v podstatě výhodu máme i v tom, že před sebou máme pouze text, který namlouváme a nevidíme obraz, což nám ty chutě dost omezuje. (smích)

S manželem máte také společnou zálibu – koně. Pokud vím, vlastníte clkem čtyři. Najdete si na ně při svém velice časově náročném povolání tolik času, kolik byste si představovala?
Já se ke koníkům dostanu většinou tak jednou týdně, ale Vašek se u nich snaží být každý den. On je sice také pracovně velmi vytížený, ale i přitom stíhá se koním věnovat aspoň tu hodinku-dvě denně. Já se kromě práce ještě musím postarat o domácnost, takže ke koníkům se dostanu opravdu málo.

Herečka Jana Boušková
– narodila se 8.5. 1954 v Kladně, vystudovala DAMU
– od roku 1974 působí v Národním divadle, mimo hraje i v řadě zájezdových představení. Moderuje také televizní pořad Prostřeno
– jejím manželem je herec Václav Vydra