Děti se do ztvárnění pelhřimovské dopravní situace pustily na popud Střediska ekologické výchovy Mravenec. „Chtěli jsme, aby děti výtvarnou formou vyjádřily svůj názor na pelhřimovskou dopravu. I když samy ještě neřídí, jezdí s rodiči autem a situaci na silnici vnímají,“ sdělila Marta Kosová z Mravence.

Menší malíři kreslili obrázky. Žáci z druhého stupně základních škol dostali za úkol najít největší problém v městské dopravě a navrhnout jeho nejvhodnější řešení. Nejlépe se tohoto úkolu zhostili žáci ze základní školy Osvobození a Komenského. Ti vytvořili trojrozměrné makety dvou frekventovaných křižovatek. Skupina žáků z Osvobození si vzala na mušku již zmiňovanou křižovatku ulic Architekta Janáka a Pražské.

Vystihly to přesně

„Za největší problém tohoto místa považujeme to, že auta tam v dopravní špičce strašně dlouho čekají než mohou odbočit,“ vysvětlila mluvčí skupinky Karolína Šťastná.

Podle školáků z Osvobození by problematickou situaci nejlépe vyřešil kruhový objezd, který vypodobnili na své maketě. Jejich kolegové ze základní školy Komenského si posvítili na odbočku z Nádražní ulice na Rynárec. „Tam je docela velký provoz, který působí problém hlavně řidičům, kteří vjíždějí do Myslotínské ulice od benzinové pumpy,“ míní jeden z autorů návrhu Zdeněk Daněk.

Parta školáků se problémem v Nádražní ulici zabývala několik hodin a nakonec se i na jejich trojrozměrné maketě objevil kruhový objezd. „To se nám zdálo jako nejvhodnější řešení,“ zdůvodnil Daněk.

Obě party pelhřimovských školáků se svými návrhy trefili do noty i pelhřimovským radním. „Děti jsou moc šikovné. Podařilo se jim vystihnout přesně ty nejpalčivější problémy pelhřimovské dopravy, kterými se na radnici právě zabýváme,“ pochválil pelhřimovský místostarosta Pavel Pípal. Představitelé města chtějí tyto dva dopravní problémy vyřešit co možná nejdříve.

Záleží na rozpočtu

„Už máme na obě křižovatky vypracovanou odbornou studii, ze které jako nejvhodnější varianta opravdu vycházejí kruhové objezdy,“ potvrdila vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu v Pelhřimově Lenka Mikolášková.

Jak dodala, rádi by stavbu kruhových objezdů realizovali už příští rok. „Jestli se nám to podaří záleží hlavně na tom, zda se na ně povede najít dostatek peněz v městském rozpočtu,“ uzavřela Mikolášková.