A když si všichni vyjdou navzájem vstříc, společně třeba dobydou středověký hrad. Přesně tohle se stalo ve čtvrtek, začal tak desetidenní integrační kurs Arbor Vitae. Třicetičlenná smíšená skupina zdravých a postižených se vydala šplhat na hrad Orlík nad Humpolcem.

„Pro vozíčkáře je to docela výzva, přece jenom lesní cesty a ještě navíc do kopce pro ně nejsou ideální kombinace,“ poznamenal Pavel Trojánek, který se na setkání pořadatelsky podílí.

Na kopec společně

Právě o překonávání potíží je kurs také. Ostatní jim v nouzi pomohli a ke zřícenině na kopec je jednoduše vytlačili. Mnozí z účastníků přitom nezavítali na Orlík poprvé. Coby dobrovolníci tam dříve pomáhali kastelánovi s opravami. „Hrad nám okamžitě padl do oka už tenkrát. Jsme rádi, že jsme se sem mohli podívat znovu,“ poznamenala Denisa Krumpová. Z Orlíku se všichni přesunuli do hájenky na Orlovech, kde plánují strávit nejbližších deset dnů. Kromě prázdninových radovánek v této kolébce českého skautingu ale budou dojíždět vypomáhat do domů pro staré a nemocné v Humpolci, Světlé nad Sázavou a v Jihlavě.

Problémy jen naoko

Členového pražského sdružení Arbor Vitae navázali na dlouholeté zážitkové kurzy vycházející z metodiky Prázdninové školy Lipnice. Program sestává z pestré škály aktivit.

Sám Pavel Trojánek dříve jezdil na kurz jako účastník, letos pomáhá s jeho přípravou. „Akce sama o sobě mi otevřela oči v tom, jak hendikepovaní lidé vnímají svět a jeho možnosti. Ukázala mi, že problémy, které v životě řeším, jsou například oproti potížím lidí se slepeckou holí úplnou maličkostí,“ dodal pětadvacetiletý Trojánek.