Manželka už několik měsíců uvažuje o rozvodu. Petr ztrácí pevnou půdu pod nohama. Bortí se mu veškeré, dosud pevné, životní jistoty. Uvažuje o sebevraždě.

Takových lidí je více. Jenom na Pelhřimovsku si od začátku roku vzalo dobrovolně život sedm lidí. Další tři chtěli spáchat sebevraždu. Všichni byli muži. „V pěti případech si sáhli na život muži ve středním věku od čtyřiceti do šedesáti let. Nejčastějším způsobem, který lidé volili, bylo oběšení, bodnořezné rány a zastřelení,“ informovala pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Jsou to smutné statistiky, které mapují počty lidí, kteří už neunesli svá trápení a rozhodli se skoncovat sami se životem.

Rizikem je prohra, zklamání, neúspěch

Podle psychiatrů je nejčastější takzvaná emocionální sebevražda. Tu člověk spáchá v případě neúspěchu, prohry, zklamání, tedy z důvodu, mezi něž patří i problémy v zaměstnání nebo ztráta práce. „Počet sebevražd obecně roste. Nejen na Pelhřimovsku. Lidé se ocitnou v krizové životní situaci, naplánují si takovýto čin a domnívají se, že se zbaví problému, který nejsou sami schopni řešit nebo si to alespoň myslí,“ nastínil pelhřimovský psychiatr Jaroslav Max Kašparů.

Podle něj velmi záleží na věku, sociálním zázemí a pohlaví dotyčného. Je totiž prokázáno, že častěji volí dobrovolný odchod ze života vzdělanější muži. „Primitivnějšímu člověku nedochází souvislosti, jaké následky za sebou zanechá. Naopak ženy jsou více odolnější, více toho zvládnou,“ dodal psychiatr.

Podle statistik volí zhruba šedesát procent sebevrahů jako způsob smrti oběšení, následuje zastřelení se, otrava a skok z výšky. „Lidé na Pelhřimovsku dobrovolně končí své životy nejčastěji v září, říjnu, únoru a březnu. Přičemž letos v červnu jsme zaznamenali už tři sebevraždy,“ popsala mluvčí pelhřimovských policistů.

Život si nejvíce berou lidé trpící depresemi, schizofrenií, nebo lidé závislí buď na drogách nebo hracích automatech.

Nejvíce sebevražd se stane v pondělí, nejméně pak v sobotu. V populaci podle věku počet dobrovolných odchodů ze života narůstá a naprostého vrcholu dosahuje kolem padesáti let. Pak klesá a znovu, ovšem jen mírně, roste ve skupině od sedmdesáti do osmdesáti let.

Pozor vysvědčení

Dnes dětem začínají prázdniny, ale vysvědčení, které jim předchází, může tento fakt zastínit velkým traumatem. Jaroslav Max Kašparů upozorňuje rodiče před přehnaným trestáním za vysvědčení. Strach z něj může mít i tragické následky. „Děti se obávají reakce rodičů. Strach z výprasku může školáka dohnat k útěků z domova. U citlivějších jedinců až k sebevraždě,“ uzavřel psychiatr.

Počet sebevražd na Pelhřimovsku
Rok Počet
2007 10
2008 11 (z toho 1 pokus)
2009 14 (1 pokus)
2010 8 (1 pokus)
2011 10 (z toho 3 pokusy)
zdroj: Policie ČR Pelhřimov