Na pelhřimovské radnici stanovil pravidla oblékání dnes již bývalý tajemník Vlastimil Větrovský. „Dodržování předpisu také kontroloval, ale myslím, že žádné problémy nebyly. Já osobně jsem byl zvyklý z předchozího zaměstnání, takže mě pravidla nijak neomezují,“ řekl místostarosta Tomáš Dufek.

Sukně ani oblek nejsou nezbytné

Předpis podle něho doporučuje mužům nosit dlouhé slušné kalhoty a košile, případně kravaty, oblek není nutný. Ženy mohou zvolit sukni i kalhoty, k tomu halenku či světřík. V žádném případě nepřichází v úvahu kraťasy.

„V letních měsících to může být občas nepříjemné. Člověku se v uzavřeném prostoru, kde chybí čerstvý vzduch, může udělat někdy až nevolno. Především muži jsou na tom hůř, pokud nosí obleky,“ podotkl místostarosta, který podle vlastních slov není příznivcem uvolněných poměrů. „Mám v tomto ohledu konzervativní názor,“ dodal.

Ani ženy na pelhřimovské radnici se necítí pravidly svázány. „Oblékat se slušně pro mě určitě není problém. I v neúřední dny, kdy ve výběru oblečení oficiálně omezeni nejsme, by podle mého názoru měl úředník dbát na zevnějšek. Veřejnost sem má přístup pořád a my bychom měli vypadat reprezentativně,“ připojuje své mínění asistentka místostarostů Simona Turková.

Pokud by došlo na nařízení, že ženy smí nosit pouze sukně, i s tím by se asistentka smířila. „Záleželo by ale na typu,“ usmála se.

Zvláštní pravidlo platí například pro zaměstnance státní správy myslivosti. „Podle celostátní vyhlášky mají při výkonu správy oprávnění nosit stejnokroj. Stejně je na tom i státní správa lesů. Pokud tuto možnost využívají, ze zákona dostávají na stejnokroje i příspěvky,“ upřesnil vedoucí odboru životního prostředí Josef Slavětínský.

Na radnici v Humpolci oficiální pravidla oblékání zaměstnanci stanovená nemají. „Přiznám se, že o takových pravidlech nevím. Záleží na každém, jak reprezentuje svou funkci,“ sdělil humpolecký místostarosta Roman Brzoň.

Představy o vhodném oblečení má podle něho každý člověk individuální, ale určitý standard většinou úředníci splňují. „Zavedli jsme celotýdenní úřední dny, lidé k nám tedy můžou přijít v kterýkoli všední den. Proto je nezbytné pravidla slušného oblékání dodržovat. Sám nosím převážně oblek,“ svěřil se místostarosta.

Vědí, co obnáší jejich postavení

Podobná situace panuje na radnici v Pacově. „Předpis pro oblékání nemáme, ale zaměstnanci vědí, že je součástí jejich funkce reprezentovat a chápou, co to obnáší,“ uvedl starosta Lukáš Vlček. Ženy nosí zpravidla sukně. Muži dlouhé kalhoty a košile, kravata není nutností.

Dominika Dufková