Městu se ve spolupráci s krajskou správou a údržbou silnic podařilo místo vybavit speciálním značením. To má řidiče zpomalit, aby si všimli dopravní značky „stop“, kterou často přehlíželi.

To způsobovalo velké množství dopravních nehod, protože jedna ze silnic křižovatky vypadá jako hlavní, ale ve skutečnosti je silnicí vedlejší. Řidiči tak stopku často ignorovali. Při jedné z posledních nehod nedal řidič osobního auta přednost v jízdě jinému vozidlu.

Skončila v parku

„Obě auta se srazila a skončila v přilehlém parku. Kolize si vyžádala jedno lehké zranění,“ připomněla tisková mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková.

Jak doplnil starosta Černovic, nehody měly na svědomí především řidiči, kteří do města přijeli poprvé, záludné stopky si hned nevšimli a projeli křižovatku v plné rychlosti.

„Snažili jsme se vymyslet něco, co by cizí lidé nepřehlédli, nestálo moc peněz a zároveň by nehyzdilo náměstí,“ shrnul starosta Brožek.
Proto z výběru vypadly retardéry, ostrůvky ve vozovce i zavěšení značek na rampu nad silnici. Jako nejvhodnější řešení tedy nakonec vzešlo vodorovné značení přímo na silnici.

Ukáže se o prázdninách

„Zvýraznili jsme stop čáry a přidali i psychoakustickou brzdu, což jsou pruhy na silnici nastříkané v takové vrstvě, že přejezd přes ně lidově řečeno drnčí. Řidič si tak lépe uvědomí, že není na hlavní silnici a má zpomalit,“ vysvětlil Jan Brožek.

Jak se toto nové bezpečnostní řešení osvědčí, ukáže prázdninový provoz. „Ten přivede do města mnoho cizích řidičů, takže uvidíme, jestli díky novému značení už stopku nepřehlédnou a dají přednost v jízdě tak, jak se správně má,“ míní Brožek.

Přes nově značenou křižovatku často jezdí i Alena Havlínová, která do Černovic dojíždí za prací. „Myslím, že je dobře, že se s křižovatkou na náměstí konečně něco udělalo, protože to bylo opravdu strašné. Někteří řidiči stopku doslova ignorovali,“ uvedla Havlínová.

Podle jejího názoru ale toto řešení není stoprocentně účinné. „Drncavé pruhy sice auto částečně zbrzdí, ale pokud někdo pojede příliš rychle, nedokáží ho včas zastavit. Proto si myslím, že by se na tuto křižovatku o něco lépe hodily retardéry,“ uzavřela Alena Havlínová.