VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kameničtí: Školy se nevzdáme

Kamenice nad Lipou – Malý sál kulturního domu v Kamenici nad Lipou ve čtvrtek odpoledne doslova praskal ve švech.

18.6.2011
SDÍLEJ:

Marie KružíkováFoto: Žena regionu

Diskuzi se zástupci krajského úřadu si nenechala ujít řada obyvatel města, kterým není lhostejný osud kamenické Střední školy.

Právě o její budoucnosti se na čtvrtečním setkání mluvilo. Podle demografického vývoje bude studentů středních škol každým rokem ubývat. „To si vyžádá i určité změny ve školství, protože všechny školy se za takových podmínek nebudou moci udržet,“ sdělila publiku v kulturním domě krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková.

Změny se podle ní nevyhnou ani kamenické Střední škole. Radní představila tři varianty, jakými by se budoucnost Střední školy ve městě mohla ubírat. Jednou z nich je její sloučení se Střední školou v Pelhřimově. To ale všichni přítomní rázně zamítli. „To rozhodně není dobré řešení,“ mínil Karel Beránek, obyvatel Kamenice a bývalý místostarosta města.

„Střední škola tady má svou tradici a dobrou pověst. Pokud ztratí samostatnost a stane se pouhým odloučeným pracovištěm jiného zařízení, nepřinese jí to nic dobrého,“ pokračoval Beránek.

Náklady jsou vysoké

Další možností je převést zřizovatelské pravomoci z kraje na město. „Pokud má město zájem na tom školu udržet a kraj nebude mít peníze na její provoz, může si ji vzít pod svá křídla samo,“ vysvětlila Kružíková.

Kamenická Střední škola patří k nejmenším v kraji. „Náklady na její provoz nás ročně přijdou na šest milionů korun, což znamená, že kraj vyjde nejdráž se všech škol v regionu,“ podotkla Kružíková.

To je ale podle starosty Ivana Pfaura rovněž utopickým řešením. „Pokud školu neufinancuje kraj, nemá ji logicky šanci utáhnout město s čtyřicetimilionovým rozpočtem,“ konstatoval Pfaur.

„Pak už tedy zbývá pouze třetí řešení, a to je nechat školu tak, jak je s tím, že budoucí vývoj v příštích letech pro ni může znamenat zánik,“ opáčila Kružíková.

Kamenická Střední škola je specifická v tom, že ji navštěvují studenti nejen z Kraje Vysočina, ale i z jižních Čech. „Proto by bylo dobré najít pro ni řešení přímo na míru a ne pouze tři varianty, které nabízíte všem školám v kraji,“ nadhodil Pfaur. Zájem na udržení Střední školy ve městě má nejen radnice, ale také firmy, pro které je důležité, aby jim škola vychovávala kvalifikované zaměstnance.

„Budeme se s vaší pomocí snažit pro budoucnost školy udělat to nejlepší. Rozhodně vám ji nechceme ze dne na den zavřít. Pokud se rozhodnete její stav zachovat tak, jak je, kraj to bude respektovat,“ přislíbila Marie Kružíková.

„To vám ovšem mohu zaručit jenom do podzimu příštího roku. Pak budou krajské volby a přijde nové zastupitelstvo, které už tak velkorysé být nemusí,“ uzavřela krajská radní Marie Kružíková.

Autor: Nela Kyselová

18.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení