V rámci oslav se slavnostně uloží do věže kostela schránka s dobovými dokumenty. „Pro příští generace v ní uchováme všechna čísla letošního městského zpravodaje, jmenné seznamy zastupitelů a významných obyvatel a také hrneček a lahev vína,“ prozradil hornocerekvický starosta Jakoslav Andrle.

K narozeninám město dostane i obsáhlou publikaci mapující jeho historii. Kromě těchto slavnostních aktů se chystá i bohatý kulturní program.

Výstavy i volba Miss

„Náměstí se promění v historický jarmark, malé i velké pobaví klaun a návštěvníci budou moci obdivovat i umění šermířů,“ vyjmenoval Andrle. Ten doufá, že městským oslavám zůstane po celý den nakloněno počasí.

„To je pro zdárný průběh celé akce velice důležité. Pro program na náměstí se totiž nedá vymyslet mokrá varianta. Stánky a tolik účinkujících pod střechu kulturního domu není možné dostat,“ vysvětlil Jaroslav Andrle.

Sám hornocerekvický kulturák a jeho okolí totiž nabídne zajímavý program. Poslouží jako zázemí pro volbu městské Miss, představí se tam hornicerekvičtí divadelníci a stane se dějištěm vystoupení hlavní hvězdy večera zpěváka Petra Koláře.

Na své si dnes v Horní Cerekvi přijdou i příznivci výstav. Těch se koná hned několik. Jedna bude k vidění také v kostele Zvěstování Páně a bude věnovaná právě této církevní památce.

„V rámci oslav se v kostele koná i mše svatá, kterou odslouží převor Jindřich Charouz z premonstrátského kláštera v Želivě,“ dodal hornocerekvický farář Václav Šika. Kromě města dnes oslaví významné jubileum také tamní včelaři, kteří si připomínají osmdesát let od založení místní základní organizace.

„Každý se dnes v rámciměstských oslav bude moci seznámit se životem včel a také s fungováním hornocerekvického spolku. Zájemci také ochutnají různé druhy medu a děti si budou moci dle vlastní fantazie nazdobit medové perníčky,“ nastínil předseda místní základní organizace Ćeského svazu včelařů Vlastimil Němec.

Výběr z programu
Náměstí T.G. Masaryka
9.00 – slavnostní zahájení oslav
9.30 – uložení schránky s dobovými dokumenty, křest knihy o městě
10.00 – 16.00 – historický jarmark
10.30 – 11.30 – mše svatá v kostele Zvěstování Páně
Kulturní dům a okolí
13.00 – 18.00 – atrakce pro děti a volba Mini Miss
9.00 – 17.00 – prezentace včelařů
21.30 – 23.00 – koncert Petra Koláře
23.00 – 23.30 – ohňová show a ohňostroj