To jsou lidé, kteří trpí Alzhaimerovou chorobou. Počet lidí, kteří onemocní různými stařeckými demencemi, jako je právě Alzhaimerova či Parkinsonova choroba rok od roku přibývá. A právě na tento fakt reagují některé domovy důchodců na Pelhřimovsku.

O vytvoření nových lůžek pro klienty s Alzaimerovou chorbou uvažují v Pelhřimově. Stávající domov seniorů slouží pro zajišťování kompletních služeb pro chodící, částečně imobilní i ležící občany v počtu 101 osob.

„Počítáme, že bychom v horizontu dvou až tří let vyčlenili jedno nebo alespoň půl patra stávajícího objektu právě klientům s Alzhaimerovou chorobou. Jednalo by se tak o dvacet až třicet míst. Předtím však musíme zažádat o registraci,“ nastínil ředitel pelhřimovského domova pro seniory Josef Scháněl. Ten dodal, že doba si zřízení lůžek pro nemocné různými stařeckými demencemi vyloženě žádá.

Lůžka pro lidi s alzhaimerem chybí

Stejně to vnímají i v Pacově. „Je to celostátní problém. Lůžka nejsou, společnost stárne a tyto dementní choroby jsou stále častější,“ prohlásil starosta Pacova Lukáš Vlček.

Ten dodal, že radní nyní ukončili soutěž na architekta, který by měl připravit studii přístavby stávajícího domova seniorů až po prováděcí dokumentaci. Ta vyjde na několik desítek milionů korun. Nově by tedy pro Pacovsko mohlo přibýt až čtyřicet nových lůžek pro klienty, kteří trpí stařeckými demencemi.

„Zatím máme pět nabídek, které hodnotíme. Poté podepíšeme smlouvu s vítězným architektem. Se stavbou chceme začít co nejdříve. uvidíme, zda vše stihneme do příštího roku nebo až napřesrok,“ dal na vědomí starosta. Ten zároveň dodal, že město chce v souvislosti s novou přístavbou projektovat celou lokalitu domova seniorů jako je parkování nebo veřejné sportoviště.

Důležitý je personál se srdcem na dlani

Zkušenosti se stařeckými demencemi mají v Domově důchodců v Proseči u Pošné na Pacovsku. Domov má kapacitu 69 lůžek. Z toho 41 připadá domovu pro seniory a 28 lůžek domovu se zvláštním režimem.

„Na domově se zvláštním režimem máme dvě oddělení, dvanáctilůžkové a šestnáctilůžkové. Zde jsou klienti, kteří trpí demencí, převážně Alzheimerovou chorobou,“ přiblížil ředitel domova Jiří Hormandl. Tuto služby domov klientům poskytuje už pátým rokem. „Při práci s lidmi postiženými demencí je nutné, aby ošetřující personál byl velmi citlivý, empatický, chápavý a jak se říká, měl to srdíčko na dlani,“ upozornil ředitel.

Podle něj obě stávající oddělení poskytují velice kvalitní péči, ale v nevyhovujících prostorách. „Především veliké čtyřlůžkové pokoje a stísněné obývací prostory, kde probíhá prakticky celý den péče včetně terapií,“ posteskl si Jiří Hormandl.

Z těchto důvodů by se podle ředitele měl postavit pavilon pro třicet klientů, dvě oddělení po patnácti lůžkách s dostatečným zázemím včetně vzpomínkové „nekonečné“ cesty.

„V současném objektu by zůstal zámek domovem pro seniory s kapacitou 39 lůžek, které by se rozmělnily do dvoulůžkových a jednolůžkových pokojů, protože na začátku 21. století je nepřijatelné užívat a natož budovat tří a vícelůžkové pokoje,“ neskrýval rozhořčení ředitel Jiří Hormandl.