VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Michálek: Dril v ústavu je dávno pryč

Černovice – Výchovný ústav v Černovicích funguje už přes padesát let. Jsou zde dívky zpravidla od patnácti do osmnácti let, které mají poruchy chování, nefunkční rodinné zázemí, a soud jim nařídil ústavní výchovu.

14.5.2011
SDÍLEJ:

Výchovný ústav v Černovicích má šest skupin dívek. „Každá z nich má dva skupinové vychovatele, kteří zajišťují chod skupiny po všech stránkách,“ říká ředitel výchovného ústavu Josef Michálek (na snímku uprostřed). Foto: DENÍK/Alexandra Knapová

Dočasný domov zde naleznou i mladé maminky s dětmi. O fungování výchovného ústavu či právě o ústavní výchově, která má pomoci dívce ve složité životní situaci, jsme hovořili s ředitelem Josef Michálkem. Ten ho vede už pátým rokem.

Přibližte našim čtenářům, jak to ve výchovném ústavu funguje.
Jsme zařízení, které je ve své oblasti specifické. Zaměřujeme se na nezletilé matky s dětmi. Děti jsou u nás do tří let věku. Co se týká hlavní činnosti výchovného ústavu, tak máme šest výchovných skupin, z toho tři jsou určené pro dívky, které nemají děti. Pokud je matka těhotná a vyskytnou se závažné výchovné problémy nebo je dívka v ohrožení, tak k nám může přijít už od dvanácti let věku.

Horní věková hranice je poté závislá od toho, zda se dívka připravuje na budoucí povolání?
Po dovršení 18 let věku může soud ústavní výchovu prodloužit do 19 let, nebo mohu s dívkou uzavřít dohodu o dobrovolném pobytu. Dívka pak může být v našem zařízení do doby, než dostuduje.

Umisťování dívek do zařízení ale vždy podléhá rozhodnutí diagnostického ústavu. Kam spadají Černovice?
Spadáme pod Diagnostický ústav Hodkovičky, který sídlí na Praze 4. Diagnostický ústav dívku dostane a pracuje s ní. Jeho cílem je ji diagnostikovat. Ve většině případů se snaží ji dostat zpátky do rodiny. Pokud tohle všechno selže, tak je dívka umístěna právě k nám do výchovného ústavu. Na Pelhřimovsku je ještě jeden výchovný ústav, a to v Počátkách.

Dříve tomu ale tak nebylo. Dívky byly spíše umisťovány podle provozní potřeby.
V dnešní době je největším zájmem zájem dítěte, to znamená, aby bylo co nejblíže rodině, protože zodpovědnost rodičů nepadá tím, že dají dítě do ústavu. Zákonní zástupci jsou stále ve hře nebo by alespoň měli být. Oni se toho ale bohužel rádi zříkají. Dále se bere v potaz, zda dívka stále studuje a zda jsme jí schopni nabídnout vyhovující studijní obor anebo různé specializace.

Jaký mají mladé maminky denní režim?
Režim celého dne se přizpůsobuje dítěti. U lidí je stále zažito, že v jakémkoliv ústavu funguje dril a vychovatelé téměř s biči. To už dávno neexistuje. Dnes odborný tým pracovníků v podstatě simuluje rodinu, předkládá dívkám normu chování a jednání, učí je přijímat a pracovat s vlastní zodpovědností. Pokud je maminka těhotná, tak už s ní začínáme pracovat jako s osobou, která je za situaci zodpovědná. Vedeme ji k tomu, aby se chovala jako v normálním, běžném životě.

Přece jenom to ale pro dívky musí být složité.
Ano. Mladý věk, nezkušenost, poruchy chování, mnohdy žalostné sociální zázemí. Některé třeba ani neznaly automatickou pračku, nevědí, jak funguje, a na druhou stranu tu máme děti podnikatelů, kdy jsou peníze, ale nebyl na ně bohužel čas. Jsou to poměrně extrémy.

Vraťme se ještě k tomu, jak výchovné ústavy vnímá veřejnost. Dá se vůbec změnit zažitý pohled lidí na ústavy?
Je to strašně složitá situace. Jsou různé pohledy, mění se poptávka veřejnosti. Dříve bylo cílem odizolovat a převychovat děti, které kradou a jsou zlé. Dnes některá děvčata spíše chráníme třeba od týrání v rodině. Je jiná doba, my nabízíme službu, i když stále v uvozovkách, protože jsme soudem nařízená péče. Dívky, které mají extrémní poruchy chování, jsou umisťovány do speciálních ústavů, který je nejblíže v Jindřichově Hradci. Velký důraz je dnes kladen na prevenci a práci s rodinou.

Prosím přibližte termín extrémní chování.
Do této skupiny spadají dívky, kterým je uložena ochranná výchova. Důvodem je kolize se zákonem jako loupežné přepadení, ublížení na zdraví, což jsou mnohem závažnější věci. Zařízení by v tomto případě mělo řešit nejenom výchovnou funkci, ale i zvýšený dozor. Je tam zkrátka přísnější režim. Vše je ale o práci, ne o zavírání.

Proč dívky z výchovných ústavů utíkají?
Klasické útěky, ke kterým dříve docházelo jako rozbít okno, přelézt co se dá, to dnes v podstatě není. Dívky se nám většinou nevrátí z dovolenky. Dalšími faktory jsou drogy nebo to, že se s ústavem neztotožní. Když se rozhodne utéct, tak jednoduše vezme čáru a je pryč. Převychovat dívky nedokážeme. Pouze jim ukazujeme, jak by měly žít, že se to dá dělat jinak, lépe.

Jaký vztah mají občané Černovic ke svěřenkám a potažmo celému výchovnému ústavu?
Ti zasvěcení do problému vyjadřují podporu. Tím, že jsou dívky s poruchami chování v Černovicích, vznikají někdy na veřejnosti kolize. Tím, že se ale zařízení stále více otvírá, není již tak tajné, mají občané stále více pochopení. Přispívá k tomu i mnoho akcí, které během roku pořádáme právě i pro širokou veřejnost. Jedná se například o Zahradní slavnost, dále pořádáme volejbalový turnaj O pohár ředitele, máme tradiční velikonoční a vánoční výstavy. Podílíme se také na akci města Černovicko se baví.

Autor: Alexandra Knapová

14.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení