„V posledních letech tuto tradici obce stále častěji obnovují, což je pozitivní rys. Velmi rozšířené je stavění májí na Pacovsku, ale i v ostatních obcích Pelhřimovska,“ přiblížila etnografka Helena Nováková z pelhřimovského Muzea Vysočiny.

Historie májek spadá daleko do minulosti. Stavění zelených stromků je doloženo přibližně z doby před třemi tisíci lety. U Etrusků a ve Starém Římě měly máje ochranný význam. Od sídel, kde byly postaveny, měly zahánět zlé duchy a všechno špatné obecně.


„U nás samozřejmě tento prvek ustoupil do pozadí, ale právě tím, že se máje staví o filipojakubské noci, tak tam motiv ochrany obce před působením zlých sil zůstává,“ řekla Helena Nováková.


Postaví ji siláci


Májka je kmen smrku nebo jiného jehličnatého stromu, dobrovolníci jej očistí od kůry a místní ženy pak kmen ozdobí věncem, šátky, pentlemi, fáborky a květinami. Májku pak místní siláci postaví na návsi a celou noc ji hlídají. Část z nich se ovšem vypraví do okolních vesnic, aby svým „protivníkům“ májku ukradla.


„Tradici stavění májky u nás držíme čtvrtým rokem. Letos je vysoká třicet metrů. S okolními obcemi mezi sebou vedeme trošičku rivalitu, ale v dobrém slova smyslu. Pokud máj neuhlídáme, tak nám hlavně mladíci z Černova na ní udělají zářez a my hned vidíme, že už bychom o ní přišli,“ upozornila s úsměvem starostka Nové Bukové Marta Kosová. Pestrobarevná májka bude náves v Nové Bukové zdobit až do 28. května.

O den déle zůstane májka stát v Jiřicích, kde tuto tradici drží již od roku 1991. „Májku, která je letos vysoká pětadvacet metrů, jsme hlídali jeden den. Do stavění i následného kácení se vždy zapojí celá obec,“ komentoval starosta Jiřic Miroslav Jirků. Ten zároveň dodal, že na 29. května mají připraven bohatý doprovodný program.


Snad nejdéle bude na Pelhřimovsku stát májka ve Velkém Rybníku. Bříza vysoká pětadvacet metrů půjde k zemi 4. června. „Letos jsme zdobení máje spojili s výsadbou obecní lípy. Naše ženy a starší děti ji krásně nazdobily. Chlapi ji zase pečlivě hlídají,“ ubezpečil starosta Velkého Rybníku Ivan Kubarič.

Rekordní májka
Májku s rekordní výškou 53,98 metru vztyčili před pěti lety ve Vendryni - Zaolší. Pod dohledem zástupců z agentury Dobrý den z Pelhřimova vznikl nový rekord. Nejvyšší májka v Čechách měřila přes 48 metrů.