„První maturitní den máme 23. května. Obavy mám, ale připravuji se celkem důkladně, tak snad zkoušky zvládnu,“ řekla s nadějí v hlase devatenáctiletá Eva Šátková z Rynárce, která letos maturuje na pelhřimovském gymnáziu. Ta by dále chtěla pokračovat ve studiu na pedagogické fakultě.


Její spolužačka devatenáctiletá Elizabeth Jírová z Lesné k tomu dodala: „Hlavně nevíme, jak si státní maturitu máme představit. Vůbec nám to zatím nedochází. Zrovna nedávno jsme si se spolužáky říkali, že jsme trochu jako pokusní králíci.“


Termíny státní maturity si každá škola mohla zvolit sama. V daný den pak učitelé dostanou přístup k pracovním listům s otázkami pro studenty. Většina středních škol na Pelhřimovsku se zkouškami začne 16. května tak, aby pak hned navazovaly písemné práce a didaktický test.


„S maturitami u nás začíná třída lycea. Poté budou maturovat obě třídy obchodní akademie. Zkoušku dospělosti bude skládat přibližně okolo osmdesáti studentů,“ informoval ředitel Obchodní akademie Pelhřimov Radoslav Kučera.


„Třiadvacet gymnazistů u nás začne maturovat za necelých čtrnáct dní. Písemné zkoušky je čekají od 30. května do 3. června,“ přiblížil ředitel pacovského gymnázia Josef Novák.


Povinně maturita z českého jazyka


Studenti musí povinně skládat státní maturitu z češtiny. Přes šedesát procent letošních maturantů si podle statistik jako druhý povinný předmět zvolilo cizí jazyk, zbytek matematiku. K tomu si mohou dobrovolně vybrat další předmět jako třeba biologii, dějepis nebo fyziku.

„Vybrala jsem si matematiku. Přijde mi, že tento předmět je, tedy alespoň pro mne, lehčí. Dělá se pouze jeden test. Hodně lidí maturita z matematiky odradí už jen tím, že je tam úspěšnost projití pouze 33 procent, zatímco třeba u cizího jazyka je to 44 procent,“ poznamenala devatenáctiletá Martina Kotrčová, která zkoušku dospělosti bude skládat na pelhřimovském gymnáziu. Ta si jako další volitelné předměty u maturity vybrala biologii a anglický jazyk.


Ústní část maturit potrvá do 27. května. Od 30. května do 7. června pak budou maturanti skládat testy a psát písemné práce.