VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skokově bychom zdražovali teplo neradi, říká Hippmann

Pelhřimov – Nad městem se tyčí celkem čtyři komíny. Pelhřimovské však nyní zajímá především to, co se děje pod tím u trati. Spalovnu biomasy, která zásobuje teplem důležitou část města, ovládá půl druhého roku nový vlastník, nadnárodní koncern MVV Energie.

29.4.2011
SDÍLEJ:

Zdeněk Hippmann. Foto: DENÍK/Michal Vítů

Bude se zdražovat teplo? I na tuto otázku odpověděl jednatel pelhřimovské společnosti Iromez Zdeněk Hippmann.


Pozná nějak cílový odběratel změnu vlastnických práv společnosti?
Jak se to vezme. Výroba tepla je dlouhodobější záležitost. Každopádně je ale třeba říci, že kdyby Iromez nekoupil silný partner a tehdy čistě lokální společnost neustála těžké období krize, mohla cena tepla stoupnout třeba i o dvě stě procent.


V čem tedy spočívá hlavní přínos začlenění do nadnárodní skupiny?
Takový majitel dokáže firmě pomoci v případě hospodářských výkyvů. Samozřejmě jsou tu i investice, které by si menší uskupení těžko mohlo dovolit.


Těch zřejmě bude zapotřebí. Kotelna už přece jen není z nejmladších.
To je pravda. Jeden kotel pochází z roku 2003, ten druhý je o dalších osm let starší. Záložní mazutové a plynové kotle pamatují rok 1970. Tohle všechno si vyžádá nemalé investice. Osobně vidím velký přínos v tom, že vlastník MVV neusiluje o okamžitý zisk, zajímá jej dlouhodobá spolupráce.


Synonymem pro slovo energie se v poslední době stal výraz zdražení. Bude se platit více za teplo i u vás?
Teplo se od převzetí před půl druhým rokem zdražovalo i u nás. Snažili jsme se ale o co nejmírnější, spíše procentuální nárůst. Rádi bychom udrželi ceny na současné úrovni i nadále. Spoustu okolností ale nedokážeme ovlivnit.


Co konkrétně máte na mysli?
Jedná se především o daňové zatížení energie. Pokud vláda rozhodne o jeho skokovém navýšení, nezbyde nám než promítnout to do našich cen. Hodně záležet ale bude i na nákupní ceně paliva, stejně jako na množství odebraného tepla.

Znamená to tedy, že čím více energie prodáte, tím lépe pro zákazníky a naopak?
Pro nás je důležitý každý odběratel, ať už ti drobní či třeba velký podnik. Je ale fakt, že pokud by od nás odešel velký zákazník, na cenách by se to zřejmě projevilo. Proto je udržení klientely pro zachování současných cen důležité.


Tak jako tak je ekologická energie obecně dražší než třeba ta pocházející ze spalování uhlí. Může se to někdy otočit? Logicky by to znělo.
Tohle je spíše otázka pro nejvýše postavené politiky, pro majitele největších těžařských, ropných či plynařských gigantů. Je to o nesmlouvavém konkurenčním boji. V okamžiku, kdy protivník odpadne, letí cena nahoru. My máme oproti nim výhodu. Zatímco jejich zdroje jsou vyčerpatelné, biomasa patří mezi ty obnovitelné.


Pelhřimov počítá s výstavbou kompostárny. Neuvažujete o tom získávat část biopaliva odtamtud?
Tou myšlenkou se zabýváme, docela se nám zamlouvá. Již jsme v této věci předběžně oslovili představitele města. Myslím, že by to mohlo být přínosné pro obě strany. Ale nepředbíhejme.


Váš předchůdce míval potíže se stížnostmi ze strany obyvatel zejména na prašnost. Vy ne?
V poslední době jsme tu měli inspektory životního prostředí hned třikrát. Zjistili, že pokud se vyskytly nějaké nečistoty, nemohly pocházet od nás. Rovněž komín podléhá nejpřísnější kontrole. Nebyly s ním žádné problémy. Pořád se jedná o jeden z nejčistších způsobů výroby tepla.


A jaké cíle jste si stanovili pro nejbližší období?
Potřebujeme zvýšit výrobu naší vlastní biomasy, protože to zlevňuje výrobu tepla. Připravený máme i projekt na rekonstrukci rozvodné sítě. Město je protkané dohromady dvanácti kilometry potrubí.

Čísla z Iromezu
– firma vznikla v roce 1992, kdy skupina podnikatelů odkoupila tepelné hospodářství od města s cílem nahradit drahý zemní plyn ekopalivem
– v roce 1995 začal sloužit první kotel na biomasu, ten druhý v roce 2003
– ekospalovna vyrábí kogeneračně také elektrickou energii
– v listopadu 2009 se stala stoprocentním vlastníkem eseróčka nadnárodní společnost MVV Energie

Autor: Michal Vítů

29.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volby v Bohdalíně na Pelhřimovsku.
5

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení