„Nepijeme nijak pravidelně, jen si občas dáme jedno dvě piva,“ řekl jeden z chlapců, který si nepřál zveřejnit své jméno. Alkohol si prý kupují v obchodě. Kde konkrétně jim ale pivo prodávají, chlapci prozradit odmítli.


Jak dodal druhý z mladíků, pití alkoholu je mezi jejich vrstevníky naprosto běžná věc. „U nás ve třídě si dá pivo nebo víno každý. Někteří spolužáci chodí i do hospody, ale my bychom si na to netroufli,“ pokračoval chlapec. Z toho, že by se do osmnácti let neměli alkoholu ani dotknout, si těžkou hlavu nedělají.


„Když nás nechytnou policajti, nic se nám nestane,“ míní kluci. Podle tiskové mluvčí pelhřimovských policistů Hany Kotkové ale muži zákona na svých obchůzkách městem pamatují i na mladé pijany.

„Jestliže policisté uvidí děti nebo mladistvé ve městě popíjet alkoholické nápoje, rozhodně to nenechají bez povšimnutí,“ zdůraznila Kotková. Nezletilí při takové kontrole dostanou dýchnout a nevyhnou se ani otázce, kde alkohol vzali.


„Na tu ale děti málokdy odpovědí. Dopátrat se člověka, který nezletilým alkohol prodává, je velice obtížné,“ podotkla Hana Kotková. Pokud se prodejce objevit podaří, hrozí mu pokuta v řádu několika tisíc korun.


Policisté se zaměřují nejen na veřejná prostranství, ale pravidelně v rámci akcí nazvaných Toxi kontrolují také restaurace a bary po celém Pelhřimovsku.


Skoro dvě promile


Tam se věkové složení popíjejících nezletilých pohybuje o něco výš, mezi patnácti až osmnácti lety. Jedna z akcí Toxi se konala v pátek. Policisté během jedné noci na několika místech okresu odhalili celkem jedenadvacet mladistvých opilců.

„Například sedmnáctiletý mladík v jednom z barů v Humpolci nadýchal bezmála dvě promile,“ prozradila Hana Kotková. A co nezletilé pijany čeká dál? „Odvezeme je na policejní služebnu, kde si je musejí vyzvednout rodiče,“ popsala Kotková. Každý chycený mladistvý také musí na pohovor na odbor sociálněprávní ochrany dítěte pelhřimovského městského úřadu.


„Děti si zveme společně s rodiči na výchovný pohovor. Snažíme se jim rozumně vysvětlit, aby si uvědomili, že alkohol pít nemají,“ uzavřela Irena Hlaváčková, vedoucí Odboru sociálněprávní ochrany dětí Městského úřadu v Pelhřimově.