Zatímco unavení řidiči si dopřávají zasloužený odpočinek, zloděj si své kanystry hojně naplní. A řidiče čeká nepříjemné probuzení, když zjistí, že mají nádrže „na suchu“.

Případů krádeží motorové nafty policisté na Pelhřimovsku od začátku letošního roku zaznamenali už na tři desítky. To je oproti loňskému roku obrovský nárůst.

„Zatímco vloni za první tři měsíce roku zmizelo pouze 470 litrů nafty za více než třináct tisíc korun, za stejné období letošního roku už zloději stačili odčerpat více než čtyři tisíce litrů nafty za téměř sto padesát tisíc korun,“ sdělila tisková mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková.

Nafta se většinou ztrácí ze zemědělských strojů nebo z již zmíněných kamionů. Zloději si zatím nepřišli na řidiče kamionu Roberta Novotného. „Musím zaklepat, ještě mi z náklaďáku naftu neodčerpali. Znám ale spoustu kolegů, kteří už takové štěstí neměli,“ pověděl Novotný.

Umějí v tom chodit

Jak dodal, šoféři ale proti nájezdu zlodějů většinou nic nezmůžou. „Oni v tom, jak se říká, umějí chodit. Počkají, až řidič usne, a jdou na věc. Jednají velice rychle a nenadělají skoro žádný hluk, takže přistihnout je při činu je takřka nemožné,“ pokračoval Novotný.

Podle Václava Slabého, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality v Pelhřimově, krádeže nafty zřejmě souvisejí se stále se zvyšující cenou pohonných hmot. A jak se zloději do kamionů vlastně dostanou?

„Ve valné většině případů jdou pachatelé tou nejsnadnější cestou, vypáčí víčko nádrže, ze které pak do připravených kanystrů odčerpají naftu,“ popsal Slabý. Krádeže policisté evidují na všech obvodních odděleních na Pelhřimovsku.

„Mezi nejrizikovější místa, kde se nafta krade, nejčastěji patří odpočívadla u Čížkova, Leskovic a Dehtářů. Zloději si za cíl často vybírají také parkoviště některých firem v Pelhřimově nebo v Kamenici nad Lipou,“ prozradil Václav Slabý.

Objasněnost této trestné činnosti je velice mizivá. Jak se tedy před nájezdy zlodějů nafty chránit? „Doporučujeme všem řidičům i majitelům vozidel, aby byli ostražití a svá auta si pokud možno parkovali na střežených místech,“ uzavřel kriminalista Václav Slabý.