A během svého bádání našli zajímavé věci. Palackého náměstí odkrylo své podzemní tajemství v podobě několik set let starého hřbitova.


„Našli jsme pohřebiště, které ve městě fungovalo zhruba od třináctého do osmnáctého století,“ potvrdil Štěpán Černoš, asistent archeologického výzkumu ze společnosti Archaia Brno, která výzkum v Počátkách provádí.


Desítky koster


Archeologové objevili řadu neporušených hrobů. „Zatím jsme v nich našli přes osmatřicet koster, některé jsou dokonce kompletní,“ pokračoval Černoš. Zajímavé je, že lidé byli pohřbeni poměrně nízko. „Kosterní pozůstatky ležely pouze třicet až čtyřicet centimetrů pod asfaltem. To může souviset s terénními úpravami po zrušení hřbitova,“ vysvětlil asistent archeologického výzkumu Štěpán Černoš.


A co s kostrami bude dál? Poputují na podrobnou antropologickou analýzu, kde se zjistí, jakého byli pochovaní lidé pohlaví, jak byli staří nebo třeba jakými trpěli nemocemi.


Poté se pozůstatky těl opět uloží do země. Místem jejich věčného odpočinku se ale už nestane Palackého náměstí. „Nalezené kostry pochováme na současném počáteckém hřbitově,“ prozradil starosta města Karel Štefl.

„Více méně jsme počítali s tím, že se pod náměstím něco takového najde, ale už jsme netušili, že lidé byli pochováni tak nízko pod zemí,“ dodal Štefl.

Středověký hřbitov není jediným tajemstvím, které se archeologům na náměstí podařilo odhalit. „Objevili jsme také pozůstatky hradebního příkopu a kamenných zdí z patnáctého století, které sloužily jako městské opevnění,“ popsal Černoš.


Těmito dvěma objevy však práce archeologů na počáteckém náměstí zdaleka nekončí. „Ve výzkumu budeme dál pokračovat tak, jak bude postupovat renovace kanalizace. Ta se bude postupně vracet směrem ke kostelu, kde možná opět naruší bývalý hřbitov,“ řekl Černoš.


To, že v Počátkách archeologové odkryli zajímavé nálezy, se zamlouvá také obyvatelům města. Pokud se při opravě náměstí podaří odhalit něco zajímavého z historického hlediska, je to jedině dobře. Nálezy potvrzují historická fakta, která jsme dosud znali, což je důležité,“ uzavřela jedna z obyvatelek Počátek Ludmila Marková.