„Přesná statistická čísla o tom, zda se vši na okrese vyskytly, nemáme. Lékaři nám tyto případy mají hlásit, ale to se stane málokdy,“ informovala Marie Samková z protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice v Pelhřimově.


Vši se vyskytly u dětí i dospělých


„Mohu potvrdit, že ke mně v poslední době zavítali pacienti, kteří měli vši. Jednalo se o děti i o dospělé, v jednom případě se vši vyskytly i u pracovnice ve školství,“ potvrdila kožní lékařka Danuše Březinová.

Pokud se zvýšený výskyt vší vyskytne na základních školách, rodiče se to dozvědí z upozornění, které dítě přinese napsané v žákovské knížce.

„Dáváme vědět všem rodičům dětí, u kterých se vši objeví. Zákonní zástupci mají povinnost dítě odvšivit. Do té doby by děti do školky neměly chodit,“ řekla ředitelka pelhřimovských mateřských škol Věra Harudová.


Ta dodala, že například v Mateřské škole Komenského upozornění nedávno viselo. „Pokud u jednoho či více dětí zjistíme výskyt vší, tak ihned vyvěsíme upozornění, jakési preventivní opatření, aby rodiče dětem prohlédli hlavy,“ uvedla ředitelka.


Pokud se na problém přijde ve škole či školce, učitel by měl zabránit tělesnému kontaktu s dalšími dětmi. Poznat zavšivení je celkem snadné. Upozorní na ně mnohdy nesnesitelné svědění kůže hlavy, které nutí děti ke škrábání.

Dospělé vši se mohou vyčesat hustým hřebenem, takzvaným všiváčkem, nejlépe na bílý papír. Prohlídkou hlavy pak rodiče mohou pouhým okem nalézt stříbřitě bílá vajíčka - hnidy, kterých je nejvíce za ušima a v zátylku. Podle výšky hnid na vlasu můžeme odhadnout délku trvání infekce. Jsou-li hnidy těsně u hlavy, je napadení hlavy čerstvé.


Odstranění z hlavy


Základem pro rychlé a účinné zahubení parazitů je správný výběr přípravku a jeho přesné použití podle příbalového návodu.


„Na trhu je mnoho účinných přípravků na hubení vší. Důležité je dodržet dva základní kroky, zahubení vší a následné odstranění z hlavy,“ upozornila Danuše Březinová.

Veš dětská je ovšem parazit, kterého se často není jednoduché zbavit. Samička klade vajíčka - hnidy, které přilepuje na vlasy těsně u pokožky. Zhruba za týden se vylíhnou larvy, které ihned začnou sát krev svého hostitele.

Z epidemického hlediska žádné závažné nebezpečí nehrozí, avšak děti se takřka neustále škrábou, jsou pak unavené a nevyspalé. Problémem je však rozšířená rezistence vši dětské k insekticidům, a to i v důsledku jejich častého používání, a proto je nutné složení přípravků po několika letech měnit.

Šíření vší
Veš dětská se šíří hlavně přímým stykem, zejména v kolektivech jako je rodina, předškolní a školní kolektivy, ubytovny apod. V menší míře pak prostřednictvím různých předmětů, hřebenů, pokrývek hlavy, ložního prádla.