K barevné „rodině“ nádob na plasty, papír či sklo, přibyl červený kontejner, který je určený pro sběr drobného elektroodpadu a baterií.
Městům tyto kontejnery zdama poskytla společnost Asekol, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení.

„Nádobami jsme zatím vybavili čtyři města v okrese, a to Pelhřimov, Humpolec, Pacov a Žirovnici,“ vyjmenovala vedoucí komunikace firmy Asekol Hana Ansorgová.


Letáková osvěta


V Pelhřimově se červená celkem šest kontejnerů. Ty lidé najdou v ulicích Družstevní, U Elektrárny, 5. května, Pražská, Smetanova a Dolnokubínská.

Hlavní roli v rozhodování, kam nádoby umístit, hrálo především to, v jakých částech města lidé nejvíce nosili staré elektro do sběrného dvora a také to, kde ho obyvatelé města nejčastěji nechávali povalovat u popelnic na komunální odpad.

„Budeme sledovat, jak lidé kontejnery využívají a v případě potřeby je přesuneme na jiné stanoviště,“ sdělila vedoucí odpadového hospodářství pelhřimovských technických služeb Zdeňka Lišková s tím, že brzy by kontejnery měly přibýt i do ulic Táborská a Boženy Němcové.


Osvětu o třídění elektroodpadu ve městě podporují i letáky a samolepky, které vydal Asekol společně s pelhřimovskou radnicí. „Ty lidi odkazují na místa, kam je možné elektroodpad odnést a také jim vysvětlí, proč je dobré tento druh odpadu třídit,“ popsala Lišková.


Ta doufá, že se v Pelhřimověě červené kontejnery ujmou. „Budeme rádi, když obyvatelé města nebudou líní a elektroodpad buď vyhodí do speciálních kontejnerů nebo ho odnesou na sběrný dvůr. Doufáme, že už se vysloužilé elektrospotřebiče nebudou povalovat u popelnic, kam vůbec nepatří,“ dodala Zdeňka Lišková.


Nebýt líní a třídit elektroodpad mohou také Humpolečtí. Ti mají k dispozici čtyři červené kontejnery, a to v ulicích Na Rybníčku, Masarykova, Okružní aSmetanova. Jak řekl Pavel Pinkas z odboru místního hospodářství Městského úřadu v Humpolci, rádi by ještě přiobjednali dva kontejnery.

„Jednáme s Asekolem o tom, zda by bylo možné dostat ještě dvě nádoby ,“ potvrdil Pinkas. „Kontejnery ve městě fungují teprve chvíli, ale doufáme, že je lidé začnou využívat a třídění elektroodpadu se pro ně stane samozřejmostí, stejně jako separace plastů nebo papíru,“ pokračoval Pavel Pinkas.

A co do červených kontejnerů vlastně patří? „Lidé do nich mohou vyhodit baterie a drobná elektrozařízení jako například kalkulačky, rádia, telefony, elektronické hračky nebo počítačové klávesnice a myši,“ prozradila Hana Ansorgová. Do nádob naopak vůbec nepatří úsporné žárovky a zářivky, či velké a malé domácí spotřebiče jako mikrovlnky nebo ledničky.

Kde je nahdete
Město Počet kontejnerů
Pelhřimov 6
Humpolec 4
Pacov 2
Žirovnice 1