VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnázia versus kraj:Zas a znovu

Pelhřimovsko – Rušení víceletých gymnázií, nebo slučování škol. Dva lednové návrhy kraje, které měly vyřešit dlouhodobě neudržitelnou demografickou situaci vzdělávacích institucí.

16.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Reakcí na ně byly petice, demonstrace a otevřený protest ze strany krajských gymnázií. Březnové zastupitelstvo kraje Vysočina pak rozhodlo o změně harmonogramu plánovaných opatření.


Radní si nejdříve utřídí stanoviska


Nyní se zdá, že se vše vrací na začátek. Radní pro oblast školství Marie Kružíková si vzala čas.


„Přímo jsme vybídli školy a zástupce měst, aby se k materiálu vyjádřili. Kromě jejich připomínek či stanovisek jsme obdrželi i různorodé názory od dalších občanů. Konkrétních připomínek k textu vlastního návrhu jsme však obdrželi velmi málo. Tyto připomínky a názory je potřebné zpracovat a utřídit, aby je měli k dispozici zastupitelé při svém rozhodování,“ uvedla Marie Kružíková.


Humpolecké gymnázium, které v únoru iniciovalo demonstraci, k němuž se přidala další gymnázia z kraje, ustoupit nehodlá. „Dostáváme se na samotný počátek, kdy byla tato diskuze nastavena a proti které vznikly protesty. Nyní se potichoučku prosazuje to samé. Radní nás vyzvala, abychom se se zemědělkou sloučili, dokud je čas. Jinak by na nás dopadla opatření, na kterých se zastupitelstvo usnese v červnu, tedy rušení víceletých gymnázií,“ řekla ředitelka Hrdličkova gymnázia Hana Havelková s tím, že na sloučení přistoupit nehodlá.


Pokud by se osmileté studium na humpoleckém gymnáziu zrušilo, škola by se zmenšila o třetinu. Podle Marie Křižíkové se celkovým poklesem žáků snížila i možnost výběru primánů do víceletých gymnázií.


Ta se pak stávají spíše alternativou plnění povinné školní docházky než místem vzdělávání mimořádně talentovaných dětí. „Jejich síť je samozřejmě možné ponechat beze změn, ale je také možné uvažovat o jejich pozitivních a negativních vlivech, o účelnosti využití mzdových prostředků a využití prostor ve školách zřizovaných krajem a městy,“ řekla Kružíková.


Ředitelé: Takové rozhodnutí chce čas


Ta také dále připomněla, že žádná z variant však dosud nebyla předložena k projednání, posouzení a rozhodnutí krajským zastupitelům.
Ze strany ředitelů gymnázií zaznívá skepse ohledně načasování změn na červen.

„Myslím, že v červnu se to neodhlasuje. Jednak proto, že bude těžké stihnout připravit podklady pro tak závažná rozhodnutí a jednak stále doufám, že se krajské zastupitelstvo bude řídit zdravým rozumem. Takto radikální změny ve školství není možné dělat beze změn ve školském systému, bez odzkoušení státních maturit a tak dále,“ konstatovala Havelková.


Podle kraje však byla všechna opatření navrhována tak, aby se přímo nedotýkala současných maturantů či nenarušila průběh přijímacího řízení a aby byl dostatečný čas k jejich realizaci.


Kružíková navíc vnímá státní maturity a standardizované ověřování výsledků na konci obou stupňů základních škol jako centrální podporu v úsilí krajů v řešení složité situace.

Autor: Redakce

16.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení