Osmimetrová rarita přes zimu odpočívala v areálu městských technických služeb. Ráno jeřáb rozcestník dopravil na jeho původní místo před turistickým informačním centrem. Poté se na něj upevnil směrovky. „Zatímco vloni odkazovaly cestovatele na Staroměstské náměstí v Praze, letos se na rozcestníku objeví směrovky s aktuálními cíly,“ prozradil Miloš Vosyka z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Obří rozcestník je přímou kopií turistických značek, které se na náměstí nacházejí.

To potvrdil i prezident pelhřimovské Agentury Dobrý den Miroslav Marek. „Rozcestník ukazuje směr turistických cílů v okolí Pelhřimova jako je Křemešník nebo Želiv,“ nastínil Marek.

Kuriozity v ulicích

Největší rozcestník nechal vyrobit odbor Klubu českých turistů Horal v Ústí nad Orlicí. „Vůbec poprvé mohli lidé rozcestník vidět v roce 2008 na Staroměstském náměstí v Praze při oslavách sto dvacátého výročí založení Klubu českých turistů,“ připomněl Vosyka.

Rozcestník tam byl vztyčen čtrnáctého června přesně ve čtrnáct hodin, čtrnáct minut a čtrnáct vteřin. Na Staroměstském náměstí se také rozcestník dočkal slavnostního zápisu do české databanky rekordů.

Zanedlouho se ale tento unikát přestěhoval do Pelhřimova. Tam se stal jedním z exponátů, které jsou k vidění přímo ve městě. „Nechceme, aby lidé za rekordy chodili pouze do muzea nebo na festival, ale mohli se s nimi běžně setkat i v ulicích města. K tomu přispěje nejen rozcestník, ale i obří schránka u Pošty nebo největší čajová konvička na Nábřeží rekordů a kuriozit,“ uzavřel Miroslav Marek.