Seznam sestavil bývalý předseda spolku jihlavských Němců Fritz Havelka. Vybíhal fotografie zveřejnil v nedávno vydané knize Atentát na Hitlera v Jihlavě? Jde o Josefa Broze z Pozovic, Johanna Suchého ze Stříteže a France Czepla z Dobronína.

„Procházel jsem, kolik padlých vojáků z Kamenné bylo v SS. Ty fotky v mé knize vycházely jako vzpomínka v tehdejších novinách Mährischer Grenzbote po válce v Německu. Je jich asi 500 a celkem za druhé světové války padlo na různých frontách asi 1 200 jihlavských Němců,“ popisuje bádání Jiří Vybíhal.

Když porovnával seznam mrtvých z Budínky s fotografiemi v knize, našel tři jména, která se shodovala. „Franz Czepl je sice na seznamu, ale dodnes leží jeho ostatky někde v osamoceném hrobě v Kamenné. Ostatky Broze a Suchého by mohly být mezi kostmi nalezenými na Budínce,“ míní Jiří Vybíhal.

Policejní vyšetřovatel Michal Laška Deníku řekl, že mezi jedenácti žádostmi o poskytnutí vzorku DNA příbuzných z Německa jsou i vnučky Broze a Suchého. Zatím vzorky do Česka nedorazily. Laška nemá informaci, že by někdo z oslovených příbuzných poskytnutí DNA odmítl.

„O fotografiích třech lidí ze seznamu jsem nevěděl. Hned, jak to bude možné, pokusím se je od pana Vybíhala získat,“ řekl Michal Laška, podle kterého je dobré, aby byly pro úplnost zařazeny do spisu.

Specialisté by mohli fotografie využít k tomu, aby zjistili, zda nalezená lebka patří dotyčnému člověku. Jde o takzvanou vizuální projekci. Bohužel ji však v tomto případě nelze použít, protože z nalezených lebek se nezachovaly obličejová části.

Vybíhal také upozorňuje, že k původu lidí na seznamu by bylo zapotřebí hlubší bádání. „Například Josef Schütz - vedoucí NSDAP z Kamenné, který těsně po válce ukrýval dokonce Raimunda Siegla - vedoucího NSDAP v Jihlavě na své samotě v blízkosti Kamenné, se aktivně spolu s Kautzingerem (vedl Revoluční gardy v Dobroníně), účastnil označování „nebezpečných Němců“. Tomu se nestalo nic,“ upozorňuje Vybíhal.