Tamní vodní zdroj není v obdobích sucha dostatečně silný, a tak se lidmaňské domácnosti ocitají klidně na několik týdnů bez vody.
„Je to strašné. V Lidmani už bydlím více než dvacet let a problémy s vodou se tu objevují každý rok. Pamatuji i doby, kdy se sem dovážela voda cisternou,“ popsala jedna z obyvatelek obce Alena Havlínová.

Aspoň slabý pramínek

V poslední době se ale situace alespoň trochu zlepšila. „Už to nebývá tak, že by v létě tři týdny vůbec netekla voda, teď teče alespoň slabým pramínkem, takže už nejsme úplně na suchu,“ pokračovala Havlínová.

Řešení tohoto problému je jednoduché, stačí propojit lidmaňský vodovod s tím v nedaleké Dobré Vodě u Pacova, kde je životadárné tekutiny dostatek. Uskutečnění řešení je ovšem běh na velmi dlouhou trať.

„Náklady na propojení vodovodů se vyšplhají celkem na dva a půl milionu korun. Takovou částku si najednou z obecního rozpočtu nemůžeme v žádném případě dovolit uvolnit,“ sdělil starosta Lidmaně Jiří Zourek.

Obec proto požádala o dotaci z ministerstva zemědělství. To ale lidmaňskou žádost o zařazení do grantového programu pro příští rok zamítlo. „Bylo nám řečeno, že propojení vodovodů nesplňuje podmínky programu, protože v něm nejde o napojení nových obyvatel na vodovod, ale řeší pouze nedostatek vody,“ vysvětlil lidmaňský starosta Zourek.

„To je ovšem docela paradox, protože z vyjádření ministerstva zemědělství plyne, že se u nás sice dotují nové přípojky, ale jestli z nich lidem teče voda, je už v závěru celkem jedno,“ konstatoval Jiří Zourek.
Podle tiskové mluvčí ministerstva zemědělství Terezy Magdaleny Dvořáčkové obec žádala o dotaci z programu, ze kterého lze skutečně čerpat peníze pouze na výstavbu nových vodovodů nebo zkvalitnění technologie úpravy vody.

„Lidmanští by teoreticky mohli zkusit štěstí v rámci Programu rozvoje venkova. Je ale potřeba, aby si důkladně ověřili podmínky podání žádosti, jelikož se pro každou výzvu upravují,“ vysvětlila Dvořáčková.
Obec se ale rozhodla nespoléhat na dotace a zařídit si propojení svého vodovodu s tím dobrovodským na vlastní pěst.
„Nebudeme ho sice moci udělat naráz, budeme muset vodovody propojovat na etapy, takže to potrvá déle, ale nedá se nic dělat,“ dodal starosta Zourek.
S propojováním vodovodů chtějí v Lidmani začít příští rok. Obyvatele obce tak čeká dalších několik let „na suchu“.
„Pokud bude opravdu suché léto, zůstaneme zase bez vody, s tím holt nic nenaděláme. Pozitivní ale je, že už je na obzoru nějaké řešení, které se podaří uskutečnit,“ uzavřela Alena Havlínová.