Splnění těchto pěti bodů dostalo Humpolec na mapu projektu Města bez korupce, který spustila nezisková organizace Oživení. Zelená barva, kterou je Humpolec označen na Vysočině zatím jako jediný, znamená, že město plní protikorupční opatření místy i nad rámec stanovený zákonem.

Podle tvůrců projektu je jedním z cílů mapy informovat voliče o skutečném stavu plnění předvolebních slibů a ukázat, v jakých městech jsou starostové a primátoři ochotni přeměnit své sliby v konkrétní protikorupční kroky.

„Boj proti korupci se stal velmi populárním volebním tahákem na hlasy voličů, po volbách však často zvolení zástupci na své sliby zapomínají. Mapa tak ukáže, kteří komunální politici mysleli boj proti korupci skutečně vážně,“ vysvětluje záměr mapy Tomáš Kramár z Oživení.

Komunikační kanál

Mapa v prvotním zobrazení zahrnuje údaje o 227 městech. Starostům, kteří nenaleznou své město na mapě, stačí požádat Oživení o vyznačení města do mapy.

„Zaslali jsme všem starostům a primátorům měst obsažených v mapě výzvu, aby do ní uvedli všechna plánovaná nebo už realizovaná protikorupční opatření, protože hlavním smyslem mapy je vytvoření komunikačního kanálu mezi starosty a občany, kteří se o protikorupční politiku svého města zajímají. Mapa umožňuje protikorupční plány komentovat a samozřejmě také porovnávat mezi sebou,“ vysvětluje za Oživení Martin Kameník.

Impuls dodal i Stanislav Bernard

K zapojení města do projektu přispělo i nedávné založení Fondu proti korupci u jehož zrodu stál pivovarník a zastupitel Humpolce Stanislav Bernard. „Chtěli podpořit iniciativu našeho zastupitele Stanislava Bernarda. Tuto alternativu jsme zvažovali už od roku 2010, kdy zde proběhl procesní audit a ať už v oblasti veřejných zakázek nebo předávání informací veřejnosti nám vyšly dobré výsledky. Na základě těchto podnětů jsme se do projektu vstoupili,“ vysvětil městský tajemník Jiří Fiala.

Způsobů, jak získat na mapě měst bez korpuce zelené označení, je více. „Průhledně zadáváme veřejné zakázky, navíc ve větším počtu a v nižších finančních limitech než stanovuje zákon. Pořídili jsme i nový software na administraci veřejných zakázek, takže do nich všichni budou moci bez problémů nahlédnout. Chceme rozšířit i webové stránky o projednávaných bodech na zasedáních zastupitelstva,“ prozradil Fiala s tím, že další inovace budou představeny na dalším zastupitelstvu.