„Lidé by chtěli, abychom je objednali co nejdříve. Kapacita má však určité meze. Pro zajímavost jenom uvedu, že nedávno jsem objednával pacienta k alergologovi do Prahy. Nejbližší termín byl v červnu,“ přiblížil Martin Buchal, jediný alergolog na Pelhřimovsku, který má pacienty například i z Benešovska či Jihlavska.

Specialistů je podle něj dostatek, problém je však ve stále se zvyšujícím počtu pacientů. Mezi nejrozšířenější stále patří sezonní pylová alergie. V současné době postihuje až pětinu populace. Může vzniknout kdykoliv v průběhu života, nejčastěji se vyskytuje mezi patnáctým až pětadvacátým rokem života.

„Osobně alergii nemám, ale u synovce se projevila před pěti roky. Pamatuji si, že měl na jaře neustále ucpaný nos, kýchal, slzely mu oči. Nakonec mu lékař diagnostikoval alergii na pyl,“ zavzpomínala Ivana Nováková z Pelhřimova.

Pylová alergie se nejčastěji projevuje právě alergickou rýmou a zánětem spojivek. Mezi hlavní příznaky tedy patří kýchání, otok nosní sliznice, spojený s pocitem ucpaného nosu, rýma, svědění nosu. Často následuje zánět očních spojivek, provázený slzením a pálením. Pro vznik alergií jsou klíčové určité koncentrace pylových zrn ve vzduchu.

Skrytá alergie

Odborníci upozorňují, že sezonní alergická rýma může být prvním projevem skryté celoroční alergie na zvířata nebo roztoče z domácího prachu. Dále může doprovázet jiné alergické onemocnění, například průduškové astma.

„Právě alergie na roztoče a zvířata patří mezi další nejvíce rozšířené. Lidé se také často potýkají s alergiemi na plísně, šváby či určité druhy potravin,“ dodal Martin Buchal.

Pylová sezona u nás trvá zhruba od poloviny března do konce září. Lze ji rozdělit do tří období. V prvním, jarním období, se v ovzduší vyskytuje hlavně pyl dřevin, v létě pyl trav a na podzim dominují alergeny pylu plevelů jako jsou ambrózie či pelyněk. Za posledních dvacet let množství alergiků narostlo čtyřnásobně.

Zrádné jsou i první sluneční paprsky

Ani čekárny dermatologů však nezejí prázdnotou. Ty berou útokem zase pacienti, jejichž kůže podrážděně reaguje na první jarní sluneční paprsky.

„V neděli, kdy se teploty vyšplhaly až k pětadvaceti stupňům, jsem to přehnala s prací na zahrádce. Měla jsem pouze tílko, pálí mě celá záda a dokonce mi vyskákala i vyrážka,“ povzdechla si Marie Vyhnálková.