Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči mají perné dny kvůli lidem, kteří vypalují trávu

Pelhřimovsko – Perné časy začaly s prvními teplými dny hasičům. Stále častěji musí likvidovat požáry vzniklé při pálení trávy.

31.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

K zatím největšímu požáru trávy a lesního porostu vyjížděli letos hasiči do Cetoraze. Rychlým zásahem uchránili majetek v hodnotě sto tisíc korun. Obdobně tomu bylo i v Onšově, kde hořela tráva, lesní hrabanka a malé stromky na ploše zhruba sto třicet metrů. Příčina byla u obou případů jasná: nedbalost při pálení.

Lidem se nechce brát do rukou hrábě, a tak vezmou sirky. „Všechny tyto požáry mají společného jmenovatele a tím je nedbalost, popřípadě úmysl. Lidé by si měli uvědomit, že ke vzniku požáru stačí drobnost a sebemenší neopatrnost. Nedbalost jako třeba odhozený nedopalek cigarety, nesprávně zajištěné ohniště, poryv větru, díky kterému se oheň dále rozšíří,“ říká Jiří Zelenka, vyšetřovatel požárů Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.

Ten upozornil zejména na vítr. „Zvláště v suchém počasí by měli být lidé velmi obezřetní. Pokud fouká vítr, pak rozdělávat oheň vůbec nedoporučujeme.“ Zákon přitom vypalování porostů striktně zakazuje. Lidem hrozí až pětadvacetitisícová, firmám i půlmilionová pokuta.
„Zákon o požární ochraně hovoří zcela jasně. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství je každý občan povinen učinit odpovídající opatření, kterými zamezí vzniku a šíření požáru. Jinak řečeno, musí si počínat vždy bezpečně,“ dodal vyšetřovatel příčin požárů Radek Šimka.

Panika a ztráta orientace

Oheň nemusí způsobit jen škody na majetku, ale může být nebezpečný i pro člověka. Zejména starší lidé s horší pohyblivostí mohou podlehnout panice nebo ztratit orientaci v zakouřeném prostředí.

Pálení listí a trávy na zahrádkách by lidé měli nahlásit hasičům a řídit se jejich pokyny. „Budu likvidovat suchou trávu. Dříve jsem hasičům volal, ale letos jsem se dozvěděl, že mohu využít formulář pro ohlašování pálení, který je na webu pro všechny dostupný,“ pochvaloval si zahrádkář Jan Novotný.

Na internetových stránkách www.hasici-vysocina.cz si zájemci najdou odkaz na formulář pro ohlašování pálení klestí a vyplní tabulku, kterou pak odešlou. „Ohlášením zcela určitě předejdete zbytečným výjezdům hasičů k ohlášeným požárům trávy, lesa, odpadu a podobně,“ uvedl Martin Totek, vedoucí Krajského operačního a informačního střediska hasičů.

Příroda v ohrožení

Pálení porostů může narušit i ekosystém v přírodě. Přes zimu totiž v senu nachází úkryt slunéčka sedmitečná, čmeláci a nejrůznější hmyz. Mnohdy nestihnou uprchnout ani drobní plazi či ještěrky.

„Pálení trávy nebo klestí ohrožuje všechny živočichy, kteří jsou v porostu ukryti. Od čmeláků, mravenců až třeba po zajíčky. Jediné, co pomůže, je vysvětlovat lidem, aby zbytečně nepálili travní porosty,“ zdůraznil Pavel Koubek z ekologického sdružení Zelené srdce.

Autor: Alexandra Knapová

31.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Zloděj odstranil dva visací zámky a nakonec křovinořez

Pelhřimov – Opuštěné zahrádkářské kolonie začínají lákat zloděje. Potvrzuje to případ z Pelhřimova, kde dosud nezjištěný pachatel v období mezi 5. a 19. říjnem odcizil z kůlny v zahradní kolonii křovinořez.

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Pelhřimov – Pelhřimovská organizace Hodina H se letos zapojila do mezinárodního projektu Happy Healthy Path čili Šťastná zdravá cesta. Skupinka šesti mladých lidí z Kraje Vysočina ve věku od 13 do 18 let se díky tomu spolu se svými vrstevníky ze Španělska, Lotyšska, Itálie a Slovenska věnovala zdravému životnímu stylu.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení