K zatím největšímu požáru trávy a lesního porostu vyjížděli letos hasiči do Cetoraze. Rychlým zásahem uchránili majetek v hodnotě sto tisíc korun. Obdobně tomu bylo i v Onšově, kde hořela tráva, lesní hrabanka a malé stromky na ploše zhruba sto třicet metrů. Příčina byla u obou případů jasná: nedbalost při pálení.

Lidem se nechce brát do rukou hrábě, a tak vezmou sirky. „Všechny tyto požáry mají společného jmenovatele a tím je nedbalost, popřípadě úmysl. Lidé by si měli uvědomit, že ke vzniku požáru stačí drobnost a sebemenší neopatrnost. Nedbalost jako třeba odhozený nedopalek cigarety, nesprávně zajištěné ohniště, poryv větru, díky kterému se oheň dále rozšíří,“ říká Jiří Zelenka, vyšetřovatel požárů Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.

Ten upozornil zejména na vítr. „Zvláště v suchém počasí by měli být lidé velmi obezřetní. Pokud fouká vítr, pak rozdělávat oheň vůbec nedoporučujeme.“ Zákon přitom vypalování porostů striktně zakazuje. Lidem hrozí až pětadvacetitisícová, firmám i půlmilionová pokuta.
„Zákon o požární ochraně hovoří zcela jasně. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství je každý občan povinen učinit odpovídající opatření, kterými zamezí vzniku a šíření požáru. Jinak řečeno, musí si počínat vždy bezpečně,“ dodal vyšetřovatel příčin požárů Radek Šimka.

Panika a ztráta orientace

Oheň nemusí způsobit jen škody na majetku, ale může být nebezpečný i pro člověka. Zejména starší lidé s horší pohyblivostí mohou podlehnout panice nebo ztratit orientaci v zakouřeném prostředí.

Pálení listí a trávy na zahrádkách by lidé měli nahlásit hasičům a řídit se jejich pokyny. „Budu likvidovat suchou trávu. Dříve jsem hasičům volal, ale letos jsem se dozvěděl, že mohu využít formulář pro ohlašování pálení, který je na webu pro všechny dostupný,“ pochvaloval si zahrádkář Jan Novotný.

Na internetových stránkách www.hasici-vysocina.cz si zájemci najdou odkaz na formulář pro ohlašování pálení klestí a vyplní tabulku, kterou pak odešlou. „Ohlášením zcela určitě předejdete zbytečným výjezdům hasičů k ohlášeným požárům trávy, lesa, odpadu a podobně,“ uvedl Martin Totek, vedoucí Krajského operačního a informačního střediska hasičů.

Příroda v ohrožení

Pálení porostů může narušit i ekosystém v přírodě. Přes zimu totiž v senu nachází úkryt slunéčka sedmitečná, čmeláci a nejrůznější hmyz. Mnohdy nestihnou uprchnout ani drobní plazi či ještěrky.

„Pálení trávy nebo klestí ohrožuje všechny živočichy, kteří jsou v porostu ukryti. Od čmeláků, mravenců až třeba po zajíčky. Jediné, co pomůže, je vysvětlovat lidem, aby zbytečně nepálili travní porosty,“ zdůraznil Pavel Koubek z ekologického sdružení Zelené srdce.