Pro nadcházející turistickou sezonu, která začíná prvního dubna, se zřizovatelé památek v okrese nechystají zdražovat vstupné.

Vrátí se průvodci

Návštěvníci se za stejné ceny jako vloni mohou těšit na spoustu novinek. Například zámek v Žirovnici sezonu zahájí už poslední březnový den, a to otevřením zbrusu nové expozice nazvané Květiny na šlechtickém sídle.

„Zámecké interiéry zaplní hrnkové květiny, které dříve běžně zdobily žirovnické sídlo,“ informovala Věra Nepilová, pověřená vedoucí odboru kultury Městského úřadu v Žirovnici. „Hrnkovky“ na zámku na přelomu dubna a května doplní tradiční výstava řezaných květin Zahrada Vysočiny, kterou pořádají žirovničtí zahrádkáři.

„Návštěvníci ani letos v létě nepřijdou o oblíbené noční prohlídky. Projít zámek si budou moci se šermíři či za úplňku,“ pokračovala Nepilová. Poslední dva červencové dny se navíc chystají celodenní prohlídky. „Ty budou laděné do divadelního představení na motivy příběhu nějaké žirovnické osobnosti,“ prozradila Věra Nepilová. Změny se chystají i na hradě Kámen. Tam se s turistickou sezonou opět vrátí průvodci.

„Návštěvníci si také nebudou muset nutně projít obě expozice, tedy ukázku bydlení na přelomu devatenáctého a dvacátého století a výstavu historických motocyklů, ale budou si moci vybrat, zda chtějí jít jenom na motorky nebo na expozici bydlení,“ uvedl Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny v Pelhřimově, pod který hrad Kámen patří.

Změny v prohlídkových trasách se chystají i na zámku v Kamenici nad Lipou. „Dosud si lidé mohli projít buď jen sklepení s výstavou hraček, nebo depozitáře nábytku pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Od letošní sezony dostanou možnost prohlédnout si obě trasy na jednu vstupenku,“ vysvětlila Petra Pospíšilová z kamenického zámeckého infocentra.

Hrad Orlík nad Humpolcem připravuje pro návštěvníky „lahůdku“ v podobě zpřístupnění bašty. „Lidé se budou moci podívat do prostor, které ještě nikdy nebyly pro veřejnost otevřeny. Ještě ale nemáme úplně všechno připravené, takže baštu uvidí první zájemci až koncem června,“ uzavřel František Kocman z humpoleckého městského úřadu.