Řidiči si totiž tyto události mohli vyřídit sami. „Od začátku roku 2009 nemají řidiči povinnost v řadě případů dopravní nehodu policii oznamovat. Na místě lze vyplnit pouze záznam o dopravní nehodě a záležitost řešit prostřednictvím pojišťoven,“ řekl vedoucí jihlavského dopravního inspektorátu Radek Hamža.

Řidiči si však stále nejsou jistí, jestli mají policisty k nehodě přivolat. Už během letošních třech necelých měsíců tak policisté na Jihlavsku vyjížděli k 86 nehodám, na které se povinnost dopravní nehodu oznámit nevztahuje.

Přitom jsou podmínky, kdy řidič policii volat nemusí, jednoduché. „Takto může řidič jednat, pokud při dopravní nehodě nedojde ke zranění, škoda na autě nepřesáhne sto tisíc korun, účastníci nehody mohou sami obnovit provoz a nedojde k poškození majetku třetí osoby. “ přiblížil Hamža.

Žádnou paniku

Jestliže se řidiči dohodnou, kdo dopravní nehodu způsobil, stačí tedy vyplnit formulář, který je součástí povinné výbavy. „Viník nehody pak tuto událost nahlásí na pojišťovnu, tam kde má sjednané povinné ručení a druhý účastník uplatní škodu,“ doplnil vedoucí jihlavského dopravního inspektorátu.

Nejčastější příčinou drobných nehod je nepozornost. „Tyto menší nehody jsou například u velkých obchodních domů na parkovištích. Často dochází k poškození vozidel,“ informoval Hamža. Menší karamboly často způsobuje také nedodržení vzdálenosti a neopatrné couvání. „Druhou nejčastější příčinou je rychlost a třetí přednost v jízdě,“ doplnil Hamža.

Ten také přiblížil, jak by měl řidič postupovat u vážné dopravní nehody. V první řadě nesmí propadnout panice. „Bezprostředně po střetu je téměř každý řidič a případná osádka vozidla ve velkém stresu. Je důležité se možná co nejrychleji uklidnit,“ doporučil Hamža. Řidič by měl podle svých schopností ihned poskytnout první pomoc a přivolat zdravotnickou záchrannou službu. „V rámci integrovaného systému si mezi sebou informace předáme,“ dodal dopravní policista.

Pokud mají řidiči pochybnosti, zda mají policisty k nehodě přivolat či ne, mohou si pro radu zavolat právě policistům. Někteří lidé jsou však přesvědčeni, že zavolat policii je vždy lepší. „Bojím se, že bych něco udělala špatně. Navíc by na mě třeba druhý řidič mohl ušít boudu. Prostě je zavolám, od čeho tu jsou. Je to nejjistější řešení,“ řekla Deníku Jana z Jihlavy.