Jaká byla? Provozovatelka Ski areálu Křemešník, největší sjezdovky v okrese, ji hodnotí jako průměrnou. „Začali jsme lyžovat prvního prosince, jako vůbec první na Vysočině. Nejvíce lidí si přijelo zalyžovat o vánočních a jarních prázdninách,“ zhodnotila zimu Magda Vaňková.

Podle ní letošní křemešnické lyžařské sezoně nejvíce ublížily oblevy. Ne proto, že by utrpěla kvalita umělého sněhu na sjezdovce, ale lidé přestali mít v době, kdy bílá peřina roztála, o lyžování zájem.

„Stav sněhu na Křemešníku žádná obleva neovlivnila, stále máme perfektní podmínky. Kdyby lyžaři měli zájem, mohli bychom mít vlek stále v provozu, ale chuť lidí lyžovat zvolna opadávala, tak jsme v polovině minulého týdne letošní sezonu uzavřeli,“ pokračovala Vaňková.

Křemešnický vlek letos neprodělal. „Neprodělali jsme kalhoty, ale ani jsme nevydělali žádné horentní sumy, je to opravdu takový průměr,“ dodala Magda Vaňková. Svatý Petr nebyl nakloněn ostatním provozovatelům lyžařských vleků v okrese. Ti se na rozdíl od Křemešníku nemohou spolehnout na umělé zasněžování. Nepřízeň počasí poznamenala sjezdovku na Antonce u Kamenice nad Lipou.

Pouze desetitisíce

Tam se vlek poprvé rozjel čtvrtého prosince a zastavil se začátkem února. Jak řekla provozovatelka tamní sjezdovky Libuše Zemanová, vlek byl v provozu většinou s přestávkami.

„To, jestli se u nás lyžovalo se samozřejmě odvíjelo od toho, jaké byly sněhové podmínky. Musím říct, že letošní zima nám moc nepřála. V kuse se na sjezdovce lyžovalo pět týdnů, což je o dost méně než vloni,“ popsala Zemanová.

Nepřízeň počasí se odrazila i na výdělcích. „Zatímco za minulou sezonu jsme vydělali sto šedesát tisíc korun, letos to bylo pouze padesát tisíc,“ prozradila Libuše Zemanová. Lidí si ale na Antonku přišlo zalyžovat dost. „S nezájmem lyžařů jsme problémy neměli. Sezonu nám opravdu kazilo hlavně počasí. Doufáme, že ta příští bude lepší,“ přála si Zemanová.

Na nezájem lyžařů si nestěžovali ani v Křešíně u Lukavce. „Na to, jak byla letošní sezona krátká, k nám chodilo dost lidí,“ míní provozovatel vleku Vladimír Mareš. Letošní sezona na křešínském vleku vynesla téměř sto tisíc korun, což je podobná suma jako vloni.

Chtějí zasněžování

Vydělané peníze poslouží k modernizaci sjezdovky. „Plánujeme zakoupit zasněžovací techniku, takže už příští sezonu bychom se nemuseli spoléhat pouze na počasí,“ uvedl Mareš.

Valný výdělek nehlásí za tuto sezonu ani sjezdovka v Božejově. „Počasí nám tentokrát nebylo příliš nakloněné. Sice jsme nijak výrazně neprodělali, ale výdělek je minimální. Snad bude příští sezona lepší,“ uzavřel provozovatel Jaroslav Koutek.