Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Burundi snad nejsme, Fond proti korupci založen

Humpolec, Praha – Stanislav Bernard je jedním ze tří členů správní rady nově vzniklého nadačního Fondu proti korupci.

21.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Ten byl po těžko pochopitelných obstrukcích Městského soudu v Praze napodruhé zaregistrován 15. března.

„Účel zřízeného nadačního fondu svým obsahem nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle ve smyslu zákona o nadacích a nadačních fondech,“ psalo se ve zdůvodnění Městského soudu v Praze při první neúspěšné registraci fondu. Usnesení podepsala vyšší soudní úřednice Romana Janečková.

„Žijeme ještě stále v Česku, nebo už jsme v Burundi,“ reagoval Stanislav Bernard. „V názoru soudní úřednice se zrcadlí nevídaná hloubka občanské negramotnosti, a to v jedné z nejdůležitějších oblastí státní správy,“ řekl další člen rady nadace, moderátor Jan Kraus.

Zakladatelé chtěli svůj záměr v boji proti korupci realizovat hned. Proto založili jiný nadační fond pod názvem Nadační fond pro boj proti korupci.

Páteř hodnot, etiky

V jeho zřizovací listině je už jednoznačně stanoveno, že bude podporovat budování etických hodnot ve společnosti a též podporovat odhalování korupce. I přes další požadavky soudu například v podobě nutnosti ověření akademických titulů zakladatelů fondu, se podařilo novou protikorupční platformu založit.

Jejím hlavním iniciátorem je úspěšný podnikatel a matematik Karel Janeček, předseda představenstva firmy RSJ. Prvním bodem činnosti fondu bude odměňování lidí, kteří prokáží osobní odvahu, zdokumentují a prokáží korupci na konkrétním místě. „Tito lidé jsou skoro vždy následně perzekvováni. Správní rada bude rozhodovat o tom, komu pomoci. Dále budeme vypisovat granty pro investigativní novináře, policisty a všechny lidi, kteří budou ochotní se zapojit do boje proti korupci,“ vysvětlil Bernard.

Zakladatelé chtějí současně vyvíjet tlak na politiky, aby činili nezbytné legislativní změny. Dále budou požadovat dotáhnutí řady korupčních případů. „Zároveň chceme rozvinout diskuzi o národních hodnotách. Do té bychom chtěli zapojit všechny lidi z této země, aby zde vznikla nějaká etická páteř, podle které by se mohli lidé nějakým způsobem řídit,“ dodal Bernard.

Autor: Jan Cihlář

21.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovanka vsadila už při svém vzniku před deseti lety na zelenou.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení