Na akci ve vestibulu kulturního domu se vydal i redaktor Deníku. K dispozici měl zlatý řetízek, prsten a náušnice. Šperky byly dopředu ohodnocené a byla známa jejich hmotnost, ryzost a cena.

V kulturním domě seděl muž a žena. Muž měl před sebou zlatnické „nádobíčko“. Zlatý řetízek byl čtrnáctikarátový a vážil osmnáct gramů. Jeho cenu odhadl zlatník na 5 700 korun. „To bude z Turecka, že?“ řekl výkupčí a vzápětí se podivil nad tím, že řetízek není opuncovaný. Přesto si byl jistý, že jde o zlato, a po krátkém zjišťování ryzosti i bez puncu zjistil, že jde o čtrnáctikarátový šperk. „Můžu vám za něj nabídnout 5 737 korun,“ spočítal cenu řetízku.

V prvním testu uspěl, a dokonce nabídl o pětatřicet korun vyšší cenu než zlatník v kamenném, obchodě. „Ještě si to rozmyslím,“ odpověděl jsem a chtěl, aby se podíval na prsten. Už na první pohled měl jinou barvu než řetízek, který byl jasně žlutý, kdežto prsten načervenalý.

Prsten byl chyták, přestože měl punc jako čtrnáctikarátový prsten, ve skutečnosti měl pouze asi pět karátů a jeho hodnota byla kolem tří stovek.
„Má punc, ale ten neodpovídá skutečnosti. Dám vám za něj maximálně 229 korun,“ rozhodl zlatník a další drobotinou, jako byly náušnice, se odmítl zabývat, protože byly pouze pozlacené. I v třetím testu uspěl a navíc se zachoval jako seriózní obchodník.

Když se zeptal, jestli chce zákazník řetízek prodat, dověděl se, že prošel testem serióznosti. „Občas to na nás někdo zkouší, ale marně. Jsme zlatníci. Nejme překupníci, ale výrobci. Mnohdy navíc lidem nabízíme víc peněz, než dostanou v jejich městě,“ řekl zlatník z Turnova, který nechtěl prozradit své jméno.

Přiznal, že jsou v Pelhřimově poprvé a za dopoledne měli pouze jednoho zákazníka. „Je to hodně slabé. Čekali jsme víc lidí, ale jestli tady mají zkušenosti s nepoctivými překupníky, pak se tomu nedivím,“ reagoval zlatník, který prozradil, že když někam jede vykupovat zlato, tak si zjistí ceny, jaké mají konkurenti v kamenných obchodech, aby mohl nabídnout více. Vykoupené zlato nechá roztavit a pak z něj vyrábí nové šperky.