Český statistický úřad (ČSÚ) v Jihlavě řešil od začátku minulého týdne desítky telefonických dotazů a e-mailů. Lidé někdy marně v domluvené době čekali na sčítacího komisaře. Na druhou stranu se zase stává, že lidé komisařům nadávají, někde jim odmítají otevřít, uvedla to mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Na Vysočině a v sousedních jižních Čechách jsou podle Selicharové komisaři i tak úspěšní. Na první pokus se jim v domácnostech podařilo předat čtyři pětiny formulářů. „Problémy ale nastávají v domácnostech, které nemají zvonky či jejich zvonky nefungují,“ poznamenala.

Distribuce byla zahájena minulý týden v podělí, od té doby do uplynulého pátku bylo v obou krajích rozdáno 547 611 sčítacích formulářů, tedy přes 28 procent z celkových 1,9 milionu kusů. Všechny formuláře musejí být rozneseny do 25. března.

Policie na Vysočině už varovala před možným výskytem falešných sčítacích komisařů. Obavy se zatím nepotvrdily. Policejní mluvčí Jana Kroutilová v pátek řekla, že policie zatím o žádném podvodu spojeném se sčítáním neví.

Na Vysočině se do sčítání zapojilo v roli sčítacích komisařů 446 pošťáků. Dalších 100 sčítacích komisařů má ČSÚ mezi zaměstnanci domovů důchodců, hotelů, nemocnic a azylových domů. V ubytovacích zařízeních se s rozdáváním formulářů začíná až během tohoto víkendu. Důležité je zachytit ubytované co nejblíže rozhodnému okamžiku pro sčítání, tedy k půlnoci z 25. na 26. března, řekl Jiří Teplý z jihlavské správy ČSÚ.