Ať už v ranném mládí cucal objemné kostky Dupla, varianty pro nejmenší, nebo později skládal vesmírnou stanici, málokdo zůstal u dánské stavebnice tak dlouho jako osmadvacetiletý Daniel Kučera z Jihlavy. Ten nedávno slavil mezinárodní úspěch v soutěži Realistic Castle s modelem hradu Orlík z dob jeho největší slávy.

Jak jste se k modelu Orlíku dostal? Existují jistě daleko atraktivnější hrady.

Ano, spíše daleko známější existují. Pocházím z Vysočiny a na Orlíku nad Humpolcem jsem několikrát byl. Při jeho návštěvě na jaře roku 2010 jsem viděl náčrt jeho rekonstrukce. A bylo rozhodnuto. Je to sice menší a méně známý hrad, ale o to více pěkný.

Jak dlouho vám trvalo hrad z Lega postavit?

Stavba trvala zhruba od května do listopadu, tedy půl roku shánění kostek, stavění a stavění…

Co je zapotřebí nashromáždit, než se do takového projektu pustíte?

Projektu předchází podrobné nastudování dané stavby, její rozvržení a dle náčrtků i odhad počtů jednotlivých kostek. V případě Lega jsou to tisíce druhů kostek různých barev, velikostí, tvarů a typů.

Jak sháníte specifické součástky?

Některé dílky jsou skutečně specifické a velmi obtížně se shánějí. Asi nejlepší cesta, jak je nakupovat je na internetu, kde různí prodejci z celého světa prodávají jednotlivé kostky, figurky i celé stavebnice. Na Orlík jsou použity kostky z USA, Francie, Japonska, Austrálie a jiných koutů světa.

Předpokládám, že při takovém objemu součástek hrad neuchováváte na věčnost?

Ne, zatím mé stavby byly většinou o tom, postavit, nafotit a rozebrat pro další stavby. Orlík je trošku výjimkou. Na rozebrání zatím nedošlo, protože jsem odjel do Kanady.

Uvažoval jste například o spolupráci se společností Castrum, která Orlík spravuje, uchovat hrad jako exponát?

Už od počátku stavby jsem byl v kontaktu s panem Kocmanem z této společnosti, který měl zájem o zapůjčení na výstavu hradu. Ale především z časových důvodů mého odjezdu jsme zapůjčení nedotáhli do konce.

Čím to, že vás zalíbení ve stavebnici Lego neopustilo ani v dospělosti?

Miloval jsem ho už jako malý. Vrátil jsem se k němu před dvěma lety po mnohaleté pauze. Zjistil jsem, že to není pouze hračka pro děti, ale také koníček mnoha dospělých, kteří staví krásné stavby. Na internetu se navíc dají sehnat i jednotlivé dílky, tak jsem neváhal a začal stavět taky.

Pochlubte se tedy svými úspěchy ve světě kostek.

S Orlíkem je první místo v této celosvětové soutěži Realistic Castle jednoznačně největší úspěch. Loni jsem ve stejné soutěži byl třetí.

Je váš koníček nákladný?

Každá zábava něco stojí. Tedy ani tento můj koníček není zadarmo a mám v kostkách takové jedno starší ojeté auto.

Co bylo na maketě Orlíku nejobtížnější?

Čeho jsem se nejvíce obával, byly střechy. Lego nevyrábí dílky v tomto sklonu, takže bylo potřeba si s tím trošku pohrát.