Se svým synem, kterému budou v červnu tři roky, včera zavítala do Mateřského centra Lvíček v Počátkách. To zde bylo úderem deváté hodiny slavnostně otevřeno.

„Mateřské centrum ve městě velmi chybělo. Dlouho jsme ho nosily v hlavě, ale až nyní se nám plán podařilo zrealizovat,“ přiblížila Lucie Bulíčková, právě jedna ze zakladatelek centra.

Včerejší den si nenechalo ujít šestnáct maminek s dětmi. „Syn ještě nechodí do školky, takže jsem velmi ráda, že je v kontaktu s ostatními dětmi. Žádné podobné zařízení zde nefunguje. Toto je první příjemná vlaštovka,“ pochvalovala si Renata Pospíchalová, maminka tříletého Tomáška.

První zkušenosti s kolektivem

Lvíček bude pro maminky s dětmi přístupný jedno dopoledne v týdnu, a sice pravidelně v úterý od devíti do jedenácti hodin. Nejvíce dětí, které do mateřského centra rodiče vodí, je ve věku od šesti měsíců do tří let. Právě jim Lvíček pomůže v dalším vývoji. Děti totiž získávají první zkušenosti s kolektivem a nástup do mateřské školky pro ně pak bude jednodušší. Jejich matky zase vybočí z každodenního stereotypu.

„Zprvu si děti budou hrát, poté máme v plánu říkanky a písničky spojené s pohybem. Chtěly bychom zkusit i nějaké tvoření. Vše je ale v začátku, to znamená, že se budeme přizpůsobovat zájmu maminek a dětí,“ nastínila Lucie Bulíčková. Ta zároveň dodala, že Lvíček je nezisková organizace, tudíž funguje pouze z členských příspěvků a sponzorských darů. Členky mateřského centra budou při každé návštěvě platit dvacet, nečlenové třicet korun.

„Za utržené penízky nakoupíme potřeby pro děti jako malířské náčiní. V hlavě máme mnoho nápadů. Rádi bychom zrealizovali například kosmetické poradenství, přednášky, plánujeme angličtinu pro děti. Záleží ale na tom, o co budou mít maminky zájem,“ nastínila plány do budoucna s úsměvem na tváři Lucie Bulíčková.

Zázemí maminky našly v nově zrekonstruované budově počáteckého kina, konkrétně v tamní klubovně. „Tu maminkám na jeden den v týdnu zapůjčuje město. Jsme rádi, že jsou prostory využity a především si vážíme toho, že u nás ve městě takovéto mateřské centrum vzniklo,“ uzavřela vedoucí Kulturních zařízení města Počátky Ludmila Marková.