Pokud nevěříte, přijďte se přesvědčit na vlastní oči a uši dnes odpoledne na pelhřimovské Masarykovo náměstí. „Veselice pro letošek připadá shodou okolností na Mezinárodní den žen. Tak jsme se rozhodli onu tradici s obžalobou kohouta trochu předělat,“ vysvětlil za pořadatele Miroslav Marek.

Před soudem tím pádem poklekne zástupce celého mužského pokolení. Čelit bude obžalobě ze strany ženských, podle nichž mohou za všechno zlo právě chlapi a ještě se přitom tváří, že to dělají pro všeobecné blaho. Soud vychází z historicky doloženého obřadu, stínání kohouta, shazování kozla. Starosta Leopold Bambula, se na okamžik, kdy propůjčí moc nad městem maškarám, vysloveně těší.

„Mám radost, že se z masopustu stala celoměstská slavnost. Bez ní už si ani nedovedu jaro představit. I když vzhledem k tomu, co se na nás, mužské, teď chystá, doufám, že tam nechytnu pár facek,“ zažertoval Bambula.

Ze školy rovnou do víru masek

Masopust by nebyl masopustem bez masek. A pelhřimovská tradice praví, že průvod to nebude jen tak ledajaký.

U Kulturního domu Máj se začnou řadit za koňským povozem stovky dospělých i dětí vyzbrojených nejrůznějšími převleky či škraboškami. Ve školách tedy dnes skončí výuka o trochu dříve. „Nechali jsme dětem zapsat informaci ohledně masopustu do žákovské knížky. Pokud to rodiče podepíší, do průvodu je pustíme. Poté si je buď vyzvednou, případně se žáci vrátí zpátky do školní družiny,“ vysvětlil ředitel ZŠ Komenského Martin Skořepa.

Děti si také mohou zapůjčit z fundusu školního divadélka pár masek, některé si vyrobily i v rámci svého pobytu v družině. Většinou se po večerech ale s kostýmy šily či lepily maminkovské ruce.

Maškarní dav vyrazí z parkoviště u kulturního domu na pouť okolo starobylého středu města v půl třetí, cesta ke Šrejnarovskému domu potrvá půl hodiny. Na své si ale tentokrát přijdou také obyvatelé ulic, které masa lidí mine.

„Už okolo jedenácté hodiny vyrazí náklaďák s kapelou na okružní jízdu po odlehlejších ulicích. Zastaví se mimo jiné i v domě pro seniory,“ předeslal Marek. Na samotném náměstí pak masky dostanou odměnu.

Koblížky nebo prejt

Ty menší budou mít ruce ulepené od koblížků, dospěláky zahřeje zabijačkový prejt či polévka. U radnice se roztočí pípa se starostenským pivem zdarma. Zkrátka nepřijdou ani nositelé nejhezčích vyhodnocených masek. Pelhřimovští si připomenou jeden z nejstarších lidových obyčejů v novodobých dějinách již poosmé.