Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páťáci ze školy na Pražské si hýčkají svůj Strom zdraví

Pelhřimov – Dnešní školáci obecně nežijí nejzdravěji. Světlé výjimky se ale najdou.

3.3.2011 4
SDÍLEJ:

Školáci se při zdobení Stromu zdraví dozvěděli o existenci potravinové pyramidy. Ta říká, co je radno jíst v míře největší, a co naopak jen takříkajíc „za odměnu“.Foto: DENÍK/ Michal Vítů

Vyplývá to z Týdne zdraví, který pro žactvo pátého ročníku pelhřimovské základní školy Na Pražské přichystaly odbornice na zdravou výživu.

„Z dlouholetého působení v diabetologické poradně vím, jak nezdravě dnešní děti žijí. Hodně z nich třeba vůbec nesnídá, v jídelníčku převažují tučné či sladké potraviny. O to příjemněji mě překvapili zdejší školáci. Alespoň rámcově se stravují zdravě, mají i dostatek pohybu a dobře spí. To je pro ně moc důležité,“ pochválila páťáky Pavlína Fridrichovská, která připravila pro školu osvětový program společně s kolegyní Danou Strakovou.

Mlsá, ale sportuje

Důvod, proč děti z Pražské mají základní povědomí o životosprávě, ozřejmila třídní učitelka Blanka Bartošková. „Zdravou výživu máme přímo ve školním vzdělávacím programu. Snažíme se dětem vysvětlit, co všechno jim prospívá a co naopak škodí,“ řekla Bartošková.

Každých čtrnáct dnů dorazí do školy zásilka ovoce a zeleniny, v rámci další ministerské podpory tam dochází i mléčné výrobky. „Tato škola z výživového hlediska docela vyhovuje,“ dodala Fridrichovská.

A jak takový Týden zdraví vypadá? Děti se nejenže dozvěděly hravou formou všechno potřebné, společnými silami navíc vyzdobily hned dva stromy zdraví.

Jeden papírový, druhý skutečný. Přitom se naučily, které potraviny by měly pořádat co nejčastěji a které si naopak smí dopřát pokud možno jen zřídka. „Brambůrky s kolou ale půjdou zcela vymýtit z jejich jídelníčku jen těžko,“ podotkla třídní učitelka.

To potvrzují i samotní školáci. „Vím, že třeba čokoládu bych si měla dávat co možná nejméně. Občas to ale poruším. Na druhou stranu se snažím pravidelně sportovat,“ pravila dvanáctiletá Tereza Bartošková.

Týden zdraví končí na Pražské v pátek. O jeho přenesení i na další školy ve městě zatím není rozhodnuto. „Nestraníme se toho. Týden jsme nicméně uspořádali v rámci praxe při studiu oboru Výchova ke zdraví na pedagogické fakultě. Je otázkou, jak případné další rozšíření organizačně skloubit se zaměstnáním,“ uzavřela Pavlína Fridrichovská.

Autor: Michal Vítů

3.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení