Moderní věk vstoupil i do pelhřimovského zastupitelského sboru. Naplno se to projevilo při únorovém zasedání. V zasedací místnosti poprvé tiše předly notebooky.

Pověřené pracovníky městského úřadu vedla k jejich pořízení a zapůjčení zastupitelům snaha šetřit. „Dosud jsme museli veškeré podklady pro každého zastupitele pracně kopírovat, mapové materiály dokonce barevně. Bylo to nejenom drahé, ale i časově náročné,“ zavzpomínal vedoucí odboru vnitřních věcí Jiří Matiášek na třídenní namnožovací maraton umocněný ještě o nevyhnutelné rozesílání.

Teď stačí jenom vyťukat heslo

Zastupitelům nyní stačí vyťukat na klávesnici vlastní přístupové heslo do systému pojmenovaného jednoznačně Dokumenty do zastupitelstva a rady.
Místo čekání na obálku v poště si materiály jednoduše stáhnou do počítače, kde si je mohou nejenom pročíst, ale i s nimi pracovat, případně předkládat vlastní návrhy.

„Tento systém tady máme od roku 2006, pořídili jsme jej tenkrát z evropské dotace. Dosud se ale používal jen pro přípravu materiálů, všechny jeho výhody vyjdou najevo teprve nyní,“ sdělil hlavní radniční informatik Václav Turek, podle něhož složka funguje bez problémů.

Zastupitelé nicméně jeden požadavek vůči kybernetickému pomocníkovi vznesli. Rádi by dostávali materiály pro zasedání ve větším předstihu.
„Dosavadních pět dnů není žádné závratné číslo, občas se v tom schová i víkend. Teď, kdy se díky počítačům ušetří spousta času, bychom podle mě mohli dostávat materiály dříve,“ navrhl Vnislav Jelínek.

Problém v tom neviděl ani vedoucí starostenské kanceláře Miroslav Kubánek. „V jednacím řádu je stanovená lhůta pro dodání materiálů pět dnů před zasedáním. Klidně to ale můžeme zvýšit na sedm. Program jednání beztak známe týden dopředu. Podklady se beztak budou postupem času objevovat v programu průběžně,“ doplnil Kubánek.

Zastupitelé si posléze odhlasovali nejméně týdenní lhůtu pro nastudování jednotlivých jednacích bodů. Složitější to bylo s výběrem samotných počítačů. Lavice v zasedací síni sice ukrývají stolek s elektrickou zásuvkou i malou zářivkou, s notebooky ale tehdejší výrobci nepočítali. Hned tak nějaký se na nej nevměstná. Takže se měřilo a zkoušelo.

Peníze znamenají další pokrok

Nakonec to vyhrál tenký, dobře skladný model. Jak poznamenal Matiášek, peníze utracené za zastupitelské počítače se během pár let bohatě vyplatí.
„Ty stohy papírů byly nekonečné. Zároveň to ale znamená pohodlnější přístup k informacím,“ řekl Matiášek.

Modernizace vybavení úřadu tím zdaleka nekončí. Děje se tak i díky dotacím. Jedna z nich napomůže další elektronizaci veřejné správy, konkrétně pak poputuje ve prospěch technologického centra obce s rozšířenou působností. „Technický pokrok kráčí ruku v ruce s penězi. Pokud se nám podaří získat další dotace, bude modernizace úřadu pokračovat,“ uzavřel informatik Turek.