Po středeční vyhrocené schůzi v přecpaném rynáreckém sále už ho znají. A pokud se podle vůle lidu zařídí, ekospalovna tam stát nebude.
Záměr vyvolal silnou vlnu odporu. Představitelé společnosti Bohemen Grondfonds si přichystali dokonalou prezentaci. Sotva ale spustili projektor a stavitel biostanic Jaroslav Krchňavý začal vyjmenovávat klady bioplynu, mezi pěti stovkami lidí to začalo poprvé nespokojeně vřít.

„Zkraťte to. My dobře víme, co to bioplyn je. A my ho tu nechceme,“ vylétla hrstka vzkazů z publika. Jakmile se na plátně objevil nápis „Nyní rádi zodpovíme všechny vaše dotazy“, mikrofonu se poprvé chopil rynárecký starosta Pavel Kopecký.

Ten se ostře ohradil zejména vůči dopravním trasám, které původně měly vést především přes Rynárec a Čelistnou. „Na schůzce pětadvacátého ledna jsme dopravu rozporovali. Slíbili jste, že nejpozději do sedmého února nám pošlete jiné řešení. Přišel nám jenom mail, že řešení už máte. Jaké, to v něm nestálo. Zato jste chtěli slib, že nebudeme napadat stavební řízení. To je nefér,“ pravil nahněvaně Kopecký. A přidal další výtku, že investor dostal kladné posouzení vlivu na životní prostředí EIA na něco jiného, než doopravdy chystá.

Kanonáda dotazů

Pak vstal v publiku Jaroslav Římal z Čelistné. „Dovolili byste si tohle postavit u vás, v Holandsku? Víte, že na zdejších svahových pozemcích, které jste skoupili, se kukuřice nepřetržitě pěstovat ani nesmí? A vůbec, potřebujeme my tu vůbec tolik elektřiny, když za ni platíme zásluhou těchto rádoby ekologických projektů čím dál více? Co z toho všeho budeme mít,“ zavalil Římal investora otázkami. A v sále se poprvé tleskalo.

Zástupce ředitele společnosti Petr Němeček se snažil oponovat. „ Stanice bude pro region přínosem. Nepřímo zaměstná šedesát lidí. Všude jinde to funguje k plné spokojenosti. Zajeďte se podívat třeba do Lípy na Havlíčkobrodsku,“ řekl Němeček.

To už vybíhal jevištní schůdky jeden z hlavních diskutérů Josef Novotný. „My netvrdíme, že bioplyn jako takový je špatná věc. My pouze říkáme, že ho nechceme kilometr od našich domovů a za těchto podmínek. Nebráníme se jakékoliv jiné spolupráci s vámi. Pokud ale tvrdíte, že jste naši přátelé, tak se podle toho chovejte a nechystejte nic za našimi zády. Už nejste holandští kolonialisté, ta doba je pryč,“ zmínil provázanost investora se zahraničním kapitálem Novotný.

Němeček zdůraznil, že „eseróčko“ Bohemen Grondfonds je česká firma. Pak se za stranu investora chopil slova správce libkovodského zámku Vladimír Schrötter. A jeho řečnické popíchnutí vůči Novotnému působilo jako rozbuška.

„Děkuji panu Novotnému za podporu libkovodské stanice. Tohle zařízení totiž málokde stojí kilometr daleko od zástavby. Mnohdy je to dokonce přímo ve vsi,“ pravil Schrötter. Jeho slova se schovala do ohlušujícího pískotu.

„Jakým právem vy tady mluvíte za investora! Jste prachsprostý zámecký šafář, který jde jen po penězích. Mě si do úst neberte. Žádám, ať tento člověk už nedostává mikrofon,“ hřímal Novotný, shodou okolností první porevoluční starosta Rynárce.

Möller: neuplácíme

Roztržku se snažil urovnat samotný ředitel investorské firmy Pierre Philippe Möller. „Spousta lidí nás obviňuje z toho, že tady všechno prosazujeme silou peněz, že kdekoho uplácíme. To není pravda. A sem jsme přišli, abychom si vyslechli vaše názory a podle toho upravili náš záměr,“ vyjádřil se v angličtině Möller.“

„Nás každopádně zajímá, kudy tedy povede cesta, když říkáte, že přes Rynárec ani Čelistnou to nebude,“ ozval se za početnou libkovodskou družinu Václav Lapáček.

Napoprvé se odpovědi nedočkal, zanikla v další prudké výměně názorů. Strhla se přímo na pódiu mezi Němečkem a starostou Kopeckým. Zatímco Němeček prohlásil, že nový návrh řešení dopravy už v dotyčných obcích dostali, Kopecký tvrdil pravý opak. Vedle něho sedící čelistenský starosta souhlasně přikyvoval. „Ani my stále nic nemáme,“ dodal Václav Vlk.

„Tak odpoví mi konečně někdo na tu trasu,“ nedal se odbýt libkovodský Lapáček.

Kdo si koupí dům

Bezprostředně poté, co od Němečka dostal vyjádření, že na libkovodské dopravní cestě se teprve pracuje, vstal uprostřed davu muž s několika mapkami v ruce. „Ono je to trochu jinak. Já jsem si to totiž zjišťoval a ten návrh už je na světě. Cesta má vést od hřbitova dolů, kousek od baráku Radka Tůmy a pak dolů, hezky okolo ostatních nových domků,“ rozdal nákres zájemcům.

To už se zcela vzadu v sálu hlásila žena. Mikrofon nepotřebovala. Křičela i ona. „Chtěli jsme do klidu, postavili jsme si tedy dům na vsi. Jestli tam ta cesta doopravdy povede, tak já ho nechci, já ho prodávám. A doufám, že ho ode mě koupí tamhle pan investor, protože cokoliv v téhle lokalitě se stane neprodejným,“ rozhodila rukama.

To už by se nechal vzduch v hostinci krájet. V publiku to hučelo jako v úle, zaskočení zástupci investora těžko hledali argumenty. „Cítím tady silný odpor. Dobře, pokud tedy tvrdíte, že tady bioplynovou stanici nechcete, začneme uvažovat o tom, zda nebude lepší přesunout záměr jinam,“ hlesl ředitel Möller. Jako první z pětice sedících za stolkem se dočkal potlesku.

Nervy ale tekly i nadále. Na jevišti i v hledišti. „Nechte našeho starostu na pokoji,“ začali lidé hrozit pěstí poté, co se stavitel biostanic Krchňavý v rozčilení „obul“ při debatě o ziskovosti bioplynu do Kopeckého s tím, že pořádný starosta by měl mít ekonomické vzdělání.

„Hlavně, že jste samí vysokoškoláci vy, kteří neumí vydělit čtyřiatřicet tisíc tun materiálu čtyřiadvaceti tunami na jedno nákladní auto. Na to stačí selský rozum,“ poznamenal ironicky kdosi z předních řad poté, co zástupce investora váhal s odhadem, kolik kamionů že by mělo ročně zamířit do areálu bioplynky.

Čekají na pondělí

Načež povstal ředitel firmy Bohemen Grondfonds Pierre Philippe Möller a sám schůzi ukončil. „Děkuji vám za pozornost a třeba někdy na shledanou,“ pronesl a společně s kolegy začal urychleně balit promítací plátno. „A kdepak máte starostu,“ ptali se Rynárečtí při čekání v předlouhé frontě u petičního stolku Libkovodských, kteří si celou dvouhodinovku natáčeli na videokameru.

„Jo, to kdybychom věděli. Prohlásil jenom, že sem rozhodně nepojede. Od něho nevíme o bioplynce vlastně vůbec nic. I proto jsme tady,“ pokrčil rameny Jiří Václavík s tím, že moudřejší snad budou v pondělí večer. Tehdy se bude o záměru výstavby kogenerační jednotky mluvit při zasedání libkovodského zastupitelstva.