Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé: Sloučení gymnázia s obchodní akademií nic nevyřeší

Pelhřimov – Osmnáct bodů mělo úterní zasedání pelhřimovských zastupitelů.

17.2.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Nikola Synek

Nejplodnější rozpravu vzbudila teprve závěrečná interpelace. Dotaz vznesl zastupitel a radní Josef Doubek, a tentokrát nikoliv vůči představitelům města. Rozhodl se využít příležitosti, že hned vedle něho seděl krajský hejtman Jiří Běhounek.

„V poslední době se dost rozvířila debata ohledně slučování škol. U nás, v Pelhřimově se hovoří o spojení gymnázia a obchodní akademie. Proto bych se rád zeptal našeho kolegy, jak se věci mají a zda je v tom něco nového. V pracovním zastupitelstvu jsme se o tom bavili a většina z nás s tímto záměrem nesouhlasí,“ obrátil se Josef Doubek na Jiřího Běhounka.

Spojovat školy ano, ale někde jinde

Ten se hořce pousmál. „Tohle slýcháme úplně po celém kraji. Dětí je méně, to každý ví, stejně jako chápe, že některé školy by se uzavřít či alespoň sloučit asi měly. V žádném případě to ale nesmí být v jeho městě,“ poznamenal zastupitel a hejtman Běhounek.

Ten vzápětí dodal, že myšlenku o slučování škol v kraji pustil „do světa“ záměrně. „Chtěli jsme na toto téma otevřít diskuzi. Každý si musí uvědomit současnou situaci, že podstavy na některých středních školách se začínají prohlubovat. Vím, jak silná vlna odporu se proti tomu zvedla. Tak holt budeme v řadě tříd svítit a topit zbytečně,“ pokrčil rameny Běhounek s dovětkem, že rozumným snížením počtu středních škol by se nechaly ušetřit stovky milionů korun.

To už se hlásil o slovo místostarosta Tomáš Dufek. „Já osobně bych se slučování také nestranil. Ta situace je neudržitelná. Slučoval bych ale oborově, například strojaře se strojaři, klidně i mezi jednotlivými městy. V opačném případě to asi moc fungovat nebude,“ řekl Dufek, podle jehož názoru se nesetkalo s velkým pochopením ani sedm let staré sloučení průmyslovky s učilištěm. „Průmyslovce to ublížilo,“ mínil Dufek.

Zastupitel Pavel Hodáč tak kategorický nebyl. „Podle mě to svůj význam mělo. Obě školy jsou technického zaměření, vývoj v této oblasti jde kupředu mílovými kroky. A vkládat nějakých padesát, šedesát milionů korun do úplně stejného moderního dílenského vybavení ve dvou školách v jednom městě by mi nepřišlo příliš rozumné,“ oponoval Hodáč.

Zastupitel Václav Havel namítl, že v případě uvažovaného sloučení gymnázia s akademií by se asi moc neušetřilo. „Pokud se nepodaří sestěhovat obě školy do jedné budovy, což půjde těžko, v administrativním sloučení významnou úsporu nespatřuji,“ vyslovil se Havel.

Diskuzi uzavřel hejtman Běhounek. „Všichni víme, že se jedná o nepopulární opatření. Klidně to můžeme odložit, nechat řešení na ty, co přijdou po nás. Jenže oni nám pak vyčtou, že jsme s tím měli něco udělat už teď. Bylo by to alibistické,“ zdůraznil zastupitel a hejtman.

Záměr sloučení pelhřimovského gymnázia s obchodní akademií není žádnou žhavou novinkou. Poprvé se o něm začalo mluvit před osmi roky, kdy střední školy zřizovatelsky vstoupily pod kraj.

Dvě školy se do jedné budovy nevměstnají

A co na slučovací myšlenku říkají samotní ředitelé obou škol? Shodují se. V tomto řešení nespatřují žádný přínos. „Pokud se bavíme o úsporách, neušetří se vůbec nic. To bychom se leda museli vejít do jediné budovy a tu druhou prodat, což nepovažuji za pravděpodobné. Školy by navíc ztratily vlastní tvář,“ sdělil ředitel gymnázia Stanislav Makovec, který se v podobném duchu vyjádřil i do krajem připravované studie, jíž se mají vysočinští zastupitelé zabývat v březnu.

„Je sice pravda, že studentů ubývá a během čtyř let asi otevřeme jen osm tříd místo dvanácti. Do jedné budovy se s gymnazisty ale rozhodně nevměstnáme. Navíc máme dostatečně silné výukové programy. Při slučování přece nelze vycházet jenom z toho, že obě školy spolu vpodstatě sousedí,“ doplnil ředitel obchodní akademie Radoslav Kučera.

Autor: Michal Vítů

17.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení