Podmínky pro jejich poskytování se nyní mění. Důvodů je několik. Na městě se už nemusí ohlížet na požadavky ministerstva financí. Rozjezdových pět milionů korun, které od něho dostali, dávno vrátili. Na účtu už leží čistě městské peníze.

Především se ale mění poměr žadatelů i jejich potřeby. Zatímco dříve převažovali soukromníci, nyní se množí žádosti ze strany společenství vlastníků bytů.

„Z letošních sedmi žadatelů byla jen jedna fyzická osoba,“ shrnul vedoucí hospodářského odboru radnice Stanislav Kropáček výsledek přihlašovacího období, které skončilo 28. ledna.

Mezi uchazeči o půjčku je i pelhřimovské Stavení bytové družstvo. „Do konce příštího roku musíme vyměnit výtahy v deseti panelových domech. Jeden takový stojí milion korun,“ upřesnil upotřebení peněz předseda bytového družstva Jaroslav Zrebný.

Tři procenta na tři roky: Lze to změnit

Právě podobně postavené žádosti byly důvodem pro změnu pravidel. Ta dosavadní nezohledňovala společné prostory, takže třeba zrovna na nové výtahy se půjčovat nedalo. O rozdělení peněz mezi žadatele rozhodnou při svém dnešním zasedání pelhřimovští zastupitelé.

Ti rozmlouvali o fondu rozvoje bydlení již při prosincovém schalování řízení pro městské půjčky. Někteří z nich se zajímali především o příčiny poklesu zájmu ze strany žadatelů.

Hynek Poul poukázal na nastavení tříleté půjčky. „Vzhledem k tomu, že v minulých letech byly vcelku levné hypotéky, může tříprocentní úrok na tři roky znamenat nezájem,“ mínil zastupitel Poul. Libor Smeták namítl, zda by nepomohlo s úročením pohnout.

„Ministerstvo financí podmínilo půjčku pěti milionů na rozjezd zmíněným úrokem. Nyní už ale hospodaříme čistě s penězi získanými z půjček. Výhledově se změnou podmínek zabývat můžeme,“ připustil místostarosta Tomáš Dufek.

Uchazeči se podělí skoro o čtyři miliony

Na termínovaném účtu bylo ke konci roku 2,85 milionu korun. Dalšího půl milionu lze přidat z běžného účtu, předpoklad splátek je 670 tisíc. To znamená, že k rozdělení mezi uchazeče se nabízí přibližně 3,8 milionu korun.

Pelhřimovský Fond rozvoje bydlení založený kvůli vylepšení a modernizaci bytového fondu na území města je tu již patnáct let. Jednou ze základních podmínek poskytnutí půjčky je zahájení i skončení opravy v tom kterém roce. V posledních letech se hlásí především společenství vlastníků bytů.