Hodlá tam vybudovat bioplynovou stanici, jednu z největších v republice. Velkou potíž ale pro investora může znamenat nevole lidí ze sousedních vesnic. Libkovodský bioplyn Čelistenským či Rynáreckým ani trochu nevoní. Cítit to bylo na schůzích zastupitelů, které připadly v obou případech na pondělní večer.

V rynárecké „zasedačce“ zůstalo prázdných jen několik židlí. O bioplynu za humny se tam bouřlivě hovořilo půl druhé hodiny. Zaznělo leccos, jen obhajoba záměru chyběla.

Situaci přítomným ozřejmil starosta Pavel Kopecký. „To, že stanice má vyrůst na samé hranici našeho katastru, je jedna věc. Investor ale zamýšlí vést dopravu také přes naši obec. Proti tomu jsme se zásadně ohradili a stejně tak učinila i Čelistná,“ uvedl Kopecký, podle něhož vyjednavači vzápětí přispěchali s dalším písemným návrhem, kterýžto také přečetl.

Stálo v něm, že jiné řešení příjezdu k areálu z libkovodské strany je na světě, ale že potřebují obratem zaslat písemné potvrzení, že ani jedna z dotyčných obcí nebude blokovat následné stavební řízení. „Když si uvědomím, jak pozdě jsme se o celé věci dozvěděli, tohle už na mě bylo příliš. Po dohodě s čelistenským starostou jsme odepsali, že požadujeme nejpozději do dnešního zasedání jasný návrh řešení,“ vykreslil sled událostí Kopecký. Zastupitelé ale neměli v rukou k projednání jediný podklad řešení dopravy ke stanici, jenom na vlastní pěst zjištěnou neoficiální verzi.

Ta údajně počítá s příjezdem k bioplynové stanici od libkovodského hřbitova. Zástupce společnosti původně příslíbil účast na pondělním zasedání, patnáct minut před jeho zahájením se ale omluvil. Sečteno a podtrženo, rynárečtí představitelé se pod dojmem okolností rozhodli k poslednímu kroku, veřejné schůzi, při níž by zástupce investora měl jasně říci, co se chystá.

Starosta: Chceme znát váš názor

Předběžně to vypadá, že v hostinském sále by mohlo být plno příští středu v půl sedmé večer, a tentokrát na tom nebudou mít podíl ochotníci.
A protože zastupitelé hodlají ctít hlas lidu, pohrávají si i s myšlenkou na referendum. Obyvatelé si ale řekli svoje už v pondělí. A nalezli vzácnou shodu. Bioplyn za humny nechtějí. „U nás jsme toho udělali pro ekologii dost. Máme čističku, máme plyn. Tohle je pro nás rána pod pás. Hlavně neházejme flintu do žita. Tohle si přece nemusíme nechat líbit,“ pravil Josef Novotný a jeho projev se dočkal souhlasného mručení.

Jednotní byli i samotní zastupitelé. Místostarosta Václav Hunal připomněl mediálně proprané potíže podobného zařízení v jihomoravském Velkém Karlově. „Tamní stanice měla být postavená na 25 tisíc tun hmoty, po kolaudaci z toho bylo 90 tisíc tun. Navíc se následně zjistilo, že se tam spalují i uhynulá zvířata, takže to funguje vlastně jako kafilérka. A nikdo teď neví, co s tím,“ namítl Hunal.

„Když je to takové terno, ať si investor vybuduje biostanici rovnou v Holandsku,“ přidal se Zdeněk Vlk. Starosta považuje za rozhodující okamžik chystanou veřejnou schůzi. „Budeme ctít váš názor. Proto ale potřebujeme, aby vás na to setkání přišlo co možná nejvíce, a vůbec nejlépe všichni,“ pohlédl Kopecký do pléna.

V Čelistné našli jednoznačnou shodu

Rynárečtí ostatně nesouhlasili jakožto přímý soused ani s nezbytnou změnou libkovodského územního plánu. Lidé přitom mají o bioplynce povědomí. Někteří z přítomných se dokonce zajeli podívat do Jetřichovce, kde stojí něco podobného. Jak vyplynulo z jejich řeči, ani oni po stanici za humny netouží.

Navlas stejně dopadlo sezení zastupitelů v Čelistné. „Při bezmála stoprocentní účasti občanů jsme dostali pokyn bojovat všemi dostupnými prostředky proti stavbě stanice,“ shrnul výsledek jednání starosta Václav Vlk.

Investor přitom plánuje spustit libkovodský provoz nejpozději v roce 2013. Výkon 1,7 megawattu vyrobené elektřiny jej řadí k těm významnějším v republice. S využitím kogenerační jednotky se počítá na 21,5 hodiny denně s roční spotřebou 34 tisíc tun biomateriálu, tedy převážně kukuřice, trávy, kejdy a dalších příměsí.

Zásadní problém spočívá v tom, že zatímco Libkovodským bioplynová stanice vadit nemusí, měli by ji totiž sice na svém území, ale za kopcem, lidé z Rynárce a Čelistné to vidí opačně. A nelíbí se jim ani pomyšlení, že by se zástupy náklaďáků s tunami kukuřice měly ploužit zrovna okolo jejich domovů.