Nervozita se v jeho rodině nechá krájet nejenom kvůli samotnému zákroku. Nikdo totiž neví, zda se pražští specialisté nad zdravotně postiženým mužem z Rozkoše u Humpolce doopravdy nakloní. „Tomáš má nastoupit do nemocnice Na Bulovce osmadvacátého února. V televizních zprávách jsme ale zaslechli, že od poloviny měsíce tam kvůli protestu lékařů omezují plánované operace. Jsme z toho docela nesví,“ nezapírala maminka Alena Pustinová.

Obtíže jejího syna se nechají ve stručnosti popsat tak, že noha, v níž má patnáct let dlahu, že mu začíná křivit pod zadek. V důsledku toho s ní skoro vůbec nemůže hýbat. Zmírnit potíže má operace kyčle, kvůli níž doporučili pelhřimovští ortopédi Pustinu na pražskou Bulovku.

Termín by byl, zůstává ale nejistý

Ten čeká „na termín“ od poloviny září. Původně měl přijít na řadu do Vánoc, vyklubal se z toho nástup na oddělení 28. února. Tedy v den, kdy mají z českých nemocnic odejít tisíce lékařů. Inzerát ohledně volného místa pro jedenáct ortopédů visí také na internetových stránkách této pražské kliniky.

„Už docela potřebujeme vědět, co a jak bude, protože Tomáš předtím musí podstoupit interní vyšetření. Tohle nám ještě tak scházelo,“ odtušila Pustinová.
Zda se operovat bude či nikoliv, na tuto otázku včera Na Bulovce nikdo neznal uspokojivou odpověď. „Vyjednávání mezi ministerstvem a lékaři má každý den jiný výsledek. Těžko říci, jak to nakonec dopadne,“ pokrčil rameny mluvčí nemocnice Jakub Hofmann.

Před lékaři ale vyvstane těžko řešitelný problém i v případě, že Tomáše Pustinu odoperují. Pacient vysoký 230 centimetrů a vážící 150 kilogramů se nevejde do obvyklé nemocniční postele. Snímky z jeho tři roky starého pobytu ve střešovické nemocnici, na nichž měl nohy trčící z postele opřené o stoličku, obletěly republiku. „Řešením není ani dát k sobě dvě postele. To je hrozně nepohodlné,“ podotkla Alena Pustinová.