V případě Gymnázia dr. Aleše Hrdličky zahrnuje opatření možné varianty úspor a zefektivnění vzdělávání, kterých by se podle kraje docílilo sloučením školy s Českou zemědělskou akademií nebo zrušením víceletého studia na gymnáziu. „Nesouhlasíme se záměry kraje Vysočina rušit víceletá gymnázia na malých městech ani se slučováním gymnázií s odbornými školami či učilišti v rámci jednoho města.“ To je hlavní sdělení petice, kterou podle ředitelky školy Hany Havelkové podepsalo ke včerejšímu dni pět set lidí.

Účast bude vyšší

Ke zviditelnění protestu má přispět i pochod plánovaný na příští středu. „Když jsem přidal tuto událost na Facebook, tak během hodiny potvrdilo účast přes sto lidí. Účast bude zřejmě vyšší, než jsem předpokládal,“ uvedl jeden z organizátorů pravděpodobně první oficiální demonstrace studentů gymnázia, Ondřej Příhoda ze 4.A.

Protestní průvod povede od 14 hodin městem od budovy školy až na náměstí před budovu městského úřadu, kde chtějí organizátoři učinit ústní prohlášení a ponechat prostor další diskusi.

Na dnešek připadá jednání krajské radní pro oblast školství Marie Kružíkové s představiteli města Humpolec. Jak již minulý týden uvedl starosta Jiří Kučera, je připraven přidat se na stranu ředitelů, pokud se jednoznačně neprokáže úspornost a efektivita krajem navrhovaných opatření. Sám je však dlouhodobým kritikem koncepce víceletých gymnázií.

Mezi jeho argumenty patří i negativní dopad brzké selekce žáků na sociální klima a soudržnost, což mohou částečně potvrzovat některé facebookové příspěvky studentů. „Elita města a národa by o sobě měla dát vědět, a ne se jen koukat, jak prestiž a úroveň našeho gymnázia klesá,“ píše například jeden ze studentů.

Kulturní aspekty

Podle Havelkové nelze zdůrazňovat pouze ekonomickou stránku věci. „Vše nelze přepočítávat na peníze. Neumím si například představit, že mí kolegové, kteří vlastní iniciativou vydělali škole 2,5 milionu korun, budou po sloučení se zemědělkou běhat patnáct minut do jiné školy a poté zpět. Úroveň školy půjde po sloučení dolů,“ zdůraznila Havelková.

Zohlednění neekonomických faktorů požaduje i ředitel Gymnázia Pacov Josef Novák, který s úspornými návrhy kraje také přinejmenším nesouhlasí. Kraji, který v návrhu opatření žádá o maximální spolupráci vedení škol, Novák mimo jiné odpověděl: „Maximální spolupráci mohu nabídnout poté, co budu přesvědčen, že realizovaná opatření situaci zlepší, nikoli zhorší. Jako minimální podklad požaduji vypracování obdobné analýzy, jakou si nechal zpracovat Jihočeský kraj se zohledněním mimoekonomických faktorů, jako jsou klima školy, kulturní nebo společenský význam pro daný mikroregion,“ uvedl Novák.

Ten požaduje předložení srovnávací analýzu, která objasní, proč došel Jihočeský kraj k naprosto odlišným závěrům, tedy že menší školy jsou efektivní.
V neposlední řadě požaduje předložení jasného důkazu, že navrhovaná opatření jsou jediná možná a lepší alternativy neexistují. Bez těchto záruk podle něho nelze činit žádná opatření, která se mohou ukázat jako nevratná.