Veřejnost se k nim může písemně vyjádřit do 19. února na adresu Ministerstva životního prostředí. Kámen, Křeč, Krasíkovice, Vyskytná či Nová Cerekev jsou jenom některé z obcí, v jejichž katastrech stožáry povedou. Někde plány vyvolaly negativní odezvu, jinde s variantou nezbývá než souhlasit. Jsou však i obce, kde ještě přesnou trasu přes svůj katastr neznají.

„Ani nevíme, kudy to jde, už jsme psali třikrát na ministerstvo a nedozvěděli jsme se nic. Těžko pak na něco reagovat. Počkáme na odpověď a podle toho budeme reagovat,“ sdělil starosta Olešné Josef Bláha.

Plužiny i sjezdovka

Projektu se postavili v Zachotíně, kde stále není trasa jasná. EIA, tedy široká analýza vlivu na prostředí, je jasně proto, aby vedení šlo přes katastr Zachotína u Častonína. Samotný posudek se však přiklání k zachování stávající trasy, která zasáhne naopak oblast u Dudína, která se může pyšnit unikátním systémem paprsčitých plužin. „K návrhům se ještě určitě budeme vyjadřovat,“ dodal místostarosta Zachotína Martin Vacke.

Trasa by mohla zkřížit plány i Ski klubu Křeč. „Jde nám to přes sjezdovku. Nevíme však úplně kudy, protože to zatím zveřejněno nebylo. Byl jsem přímo za projektanty a ti přislíbili, že nás budou respektovat,“ uvedl člen ski klubu Petr Příplata.

Podle ministerstva bude každá připomínka brána v potaz a do konce února se vše projedná ještě na veřejném zasedání. „Všechny došlé relevantní připomínky a vyjádření mají pro nás stejnou váhu - vyjádření dotčených správních úřadů, dotčených územně samosprávných celků, občanských sdružení, fyzických osob i ostatních subjektů. Všechny obdržené připomínky budou vypořádány a budou podkladem pro Ministerstvo životního prostředí při vydání stanoviska EIA,“ dodala tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.