Pelhřimovsko se rozdělí na osmašedesát sčítacích obvodů. „Do domácností se tak vypraví stejný počet komisařů. Každý z nich bude mít na starosti jeden sčítací obvod,“ vysvětlil Jiří Teplý, vedoucí oddělení sčítání Českého statistického úřadu pro kraj Vysočina.

Sčítací komisaře doma přivítá i sedmdesátiletá Milada Nováková z Pelhřimova. Ta už pamatuje několik předchozích sčítání. „Myslím, že je to užitečná věc. Je potřeba vědět, kolik nás je a jak si žijeme,“ míní Nováková.

Roznáška sčítacích formulářů mezi obyvatele okresu začne 7. března a potrvá až do 25. března. „Sběr vyplněných formulářů se pak bude provádět od šestadvacátého března do čtrnáctého dubna,“ doplnil Teplý.

Novinkou letošního sčítání bude také možnost vyplnit formulář elektronicky. Listiny si zájemci budou moci stáhnout na oficiálních we〜bo〜vých stránkách sčítání lidu, domů a bytů. „Tištěné formuláře si ale lidé musí od komisaře převzít i v případě, že je chtějí vyplnit elektronicky. Komisaři musí také oznámit, že se pro papírové formuláře k němu nemá vracet,“ upozornil Jiří Teplý.

Pošta zajistí větší bezpečí

Přestože do doby, než se formuláře objeví v domácnostech ještě zbývá více než měsíc, přípravy už jsou v plném proudu. Největší letošní změnou je spolupráce statistiků s Českou poštou.

„Celé sčítání lidu, domů a bytů letos nepadá pouze na naše bedra. Naším hlavním partnerem a pomocníkem se stala Česká pošta,“ potvrdila Jitka Číhalová, regionální zmocněnec Českého statistického úřadu pro kraj Vysočina. Ve sčítací komisaře se změní pošťáci. Podle tiskového mluvčího letošního sčítání lidu, domů a bytů Ondřeje Kubaly to má řadu výhod, a to zejména z hlediska bezpečnosti.

„Sčítacími komisaři budou pracovníci České pošty, tedy lidé, kteří mají zkušenost s doručováním peněz a jiných cenných zásilek a vědí, jak zacházet s osobními údaji,“ uvedl Kubala. Vyplněné formuláře se budou shromažďovat na poštách, které jsou pod čtyřiadvacetihodinovým dohledem.

Běžnou roznášku sčítání neovlivní

„Formuláře se navíc budou přepravovat pouze v zabezpečených automobilech a pošta s nimi bude nakládat stejně jako s cennými zásilkami,“ prozradil mluvčí Ondřej Kubala.

Pro běžné poštovní doručovatele znamená roznášení sčítacích formulářů práci navíc. Podle tiskové mluvčí České pošty Marty Selicharové ale sčítání běžný chod poštovních úřadů nijak neovlivní.

„Lidé vůbec nemusí mít strach z toho, že by kvůli sčítání lidu, domů a bytů nedostali běžné zásilky včas,“ ujistila tisková mluvčí Selicharová.
Sčítací komisaře z řad pracovníků pošty je ale potřeba zaškolit. „Na únor pro ně chystáme šestidenní seminář, kde se naučí, komu mají které formuláře předat a jak je s lidmi správně vyplnit,“ informovala Jitka Číhalová.

Potřebné informace zajistí města a obce

Komisař musí být připraven zodpovědět respondentům veškeré otázky a nejasnosti ohledně práce s formuláři. A jak lidé poznají, že je skutečně navštívil sčítací komisař a ne podvodník, který se za něj pouze vydává a chce se dostat do bytů? „Každý komisař má povinnost se respondentovi prokázat průkazem komisaře a také občankou. Sčítací komisař také nesmí vstoupit do bytu bez vyzvání jeho obyvatel,“ vyjmenoval Teplý.

Podvodníky při minulých sčítáních lidu policisté na Pelhřimovsku nezaznamenali. „Žádný případ, kdy by někdo chtěl využít sčítání k vyloupení bytů neevidujeme,“ přikývla tisková mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Na sčítání lidu, domů a bytů se budou podílet také městské a obecní úřady. To, že letos nebudou v této celostátní akci hrát hlavní roli jim nevadí.
„Náš úkol v nadcházejícím sčítání je především poskytnout lidem všechny potřebné informace a také pomoci komisařům s dohledáním obyvatel, které se jim nepodaří zastihnout doma,“ uvedl starosta Pelhřimova Leopold Bambula s tím, že pro město to znamená méně práce než při sčítání lidu před deseti lety.