Její notovou osnovu tvoří mozaika psích exkrementů mnoha odstínů v ulicích a parcích, zatímco hlasy vrství nespokojení obyvatelé, samosprávy, technické služby i samotní pejskaři – slušní „sběrači“.

„Nepořádek ve městě sbíráme už od pátku. Museli jsme počkat až to odtaje a naplno jedeme od pondělí. Na úklid dochází také dvakrát týdně sedm lidí, co vykonávají veřejnou službu, a v zápřahu je jeden odsávač na psí exkrementy, který jsme zakoupili loni v létě,“ informoval o práci v ulicích města ředitel Technických služeb v Humpolci Pavel Trnka.

Vysavačem na výkaly disponují i Technické služby Pelhřimova. „Jinak chodí sběrači papírků a nepořádku. Výkaly jsou notně rozbředlé, tak je musí sbírat na lopatku,“ popsal mnohdy nelehký úkol Pavel Januš, vedoucí údržby komunikací.

Na zázemí pro sběr exkrementů svých miláčků si jejich majitelé dnes už stěžovat nemohou. Kontejnery s příslušnými pytlíky jsou takřka na každém rohu. Ale peprných výtek směřujících k nezodpovědným majitelům od těch, co si „vyšloupli“, přibývá.

Seber si to, sousede

To je i jedna z cest, jak podle místostarosty Pelhřimova Tomáše Dufka zabránit nechtěným suvenýrům na podrážkách. „Je potřeba nebát se páníčka upozornit, aby si to po pejskovi sebral. Samozřejmě, že jsou pejskaři čistotní a nezdráhají se vzít to do pytlíku, ale sám se setkávám s tím, a to zejména u majitelů menších psíků, že jejich výkaly ignorují, zřejmě proto, že je považují za nepatrné,“ uvedl Dufek.

Zázemí je, chybí ohleduplnost

Před dvěma lety se do různých míst navezly desítky košů určené pro psy. Podle Dufka město investuje zhruba tři sta tisíc korun ročně jenom do sáčků, byl zakoupen speciální vysavač a osvěta také nechyběla.

„Dokonce jsme dávali do rodin mapy, kde všude kontejnery jsou, jako přílohu Pelhřimovských novin. Zvažujeme i to, že bychom ve spolupráci s kynology prováděli určitou osvětu na školách, aby i děti přiměly například své rodiče k odpovědnějšímu chování,“ dodal Dufek s tím, že nezájem o okolí, poté, co opustíme dveře svého bytu, je v nás zřejmě zakořeněn.

S tím, že výchovy a prevence není nikdy dost, se shoduje i starosta Humpolce Jiří Kučera. „Nedávno jsme na poradě probírali, že by opět stálo za to lidem připomenout, jak s exkrementy svých miláčků nakládat. Ale určité skupině lidí to podle mého nedojde nikdy,“ sdělil starosta, který byl právě na obhlídce Humpolce. „Sleduji výsledek práce lidí z veřejné služby a musím konstatovat, že jsem zatím na žádný bobek nenarazil. Výjimečně jsme povolali i pracovníka s vysavačem,“ hlásil Kučera.

Nejenom lidé trpí obnaženými poklady zimy. Samotní psi mají problémy zejména se střepy. „Objeví se také zkažené svačiny, které děti zahodily a psi z toho mohou mít problémy. Stejně tak je víc případů rozřezaných tlapek od střepů,“ zmínila humpolecká veterinářka Štěpánka Pejchalová.