Místo nedaleko centra, které bylo dříve nemocniční užitkovou zahradou a nyní je zarostlé nefunkčními ovocnými stromy a keři, by mohlo radikálně změnit podobu už v podzimních měsících letošního roku.
Celý projekt podle předběžných odhadů vychází zhruba na dva miliony korun. Částkou 1,234 milionu má ho má podpořit Státní fond životního prostředí, který nyní vyhodnocuje plány a případně do nich ještě zasáhne, tak aby byla dotace udělena v souladu s představami úřadu.
Park zpestří rybníček i s rybami
Celý záměr vychází z dlouhodobé koncepce, kdy se do budoucna v lokalitě počítá s možnou výstavbou obytných domů. „Park by měl vytvořit odpočinkovou zónu před obytnými domy, které by stezkami propojil s chodníkem vedoucím podél nemocnice. Stezka by s parkem spojila i sousední dopravní hřiště,“ uvedla konzultantka projektu Simona Kosová.
Atraktivitu místa bezpochyby zvýší plánovaný rybníček, který dříve plnil funkci nádrže na vodu. „Chtěli bychom ho vyčistit a vybagrovat. U jeho odtoku je náplavka, která by odbagrováním rybníček ještě rozšířila,“ vysvětlil humpolecký místostarosta Roman Brzoň s tím, že po dohodě s rybáři bude nádrž hostit rybí obyvatele.
Děti i jejich rodiče by mělo v parku udržet menší lanové hřiště uzpůsobené dětem do 12 – 13 let. „Do budoucna zvažujeme lanové centrum i pro velké u koupaliště,“ prozradil dále Brzoň. Přirozenost je podle Kosové hlavním krédem konceptu. Dno jezírka tak nebude formovat fólie. Naopak se vysadí řada vodních trvalek.
Kvést budou i v zimě
Dříve mrtvou zónu města obydlí nové stromy, zejména listnáče, keře a rostliny. „Chceme, aby vždy něco kvetlo. Máme připraveny i keře, které pokvetou v zimě. V projektu je výsadba významnějších druhů s vyšší estetickou hodnotou,“ navnadila Kosová.
Nový park by mohl napomoci příchodu investorů do obytné výstavby a následně i dalších lidí do města. „Pokud se nějaký developer ozve, bránit se rozhodně nebudeme,“ dodal Brzoň. „Je to vnitřní část města, což spousta lidí ocení,“ dodala konzultantka Kosová.