Letos ve svých třiatřiceti letech úspěšně dokončil studium na pražské akademii výtvarných umění. A proč si jako svou profesi vybral právě svůj největší koníček?

„Malování je krásná věc, člověk může být sám se svým obrazem a to je úžasné. Proto pro mě bylo malířství jako povolání jasná volba, i když není jednoduché se obrazy dneska uživit,“ líčí Marek Fexa.

Pražská národní galerie i Paříž

Za svou šestnáctiletou malířskou kariéru už zaznamenal řadu úspěchů. Své obrazy vystavoval nejen v krajských galeriích, ale i v Národní galerii v Praze nebo v Paříži i Finsku.

Necelé tři měsíce také pobýval v Bretani. „Francouzský institut si vybral šest malířů z celé České republiky, aby malovali tamní krajinu. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl být mezi nimi,“ pokračuje Fexa. „Byla to skvělá zkušenost. Všechno jsme měli zařízené. Mohli jsme jenom malovat. Z Bretaně jsem si tak přivezl na padesát skic a spoustu inspirace pro další práci,“ dodává malíř.

Vesnice nabízí klid a zázemí

Obrazy francouzské krajiny nyní Marek Fexa vystavuje v pelhřimovské Galerii M. „Samozřejmě že na výstavě není zastoupená pouze Bretaň. Lidé tam uvidí i obrazy české krajiny a také figury,“ prozrazuje Fexa. Právě figury jsou pro něj typické.

Marek Fexa se po šesti letech strávených v Praze vrátil zpět do Zajíčkova, odkud pochází. „Tam v současné době žiju a tvořím. Jak jsem říkal, pro malíře je důležité, aby mohl být sám se svým obrazem. A na vesnici pro to nacházím potřebný klid a zázemí,“ uzavírá Marek Fexa.