Lupiči se často spokojí s málem. Svědčí o tom i policejní statistiky. Za uplynulý rok muži zákona v okrese zaznamenali řadu kuriózních krádeží.
„Například z restaurace v Mnichu vloni zmizelo deset padesátilitrových sudů od piva, které byly ovšem zcela prázdné,“ prozradila tisková mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková.

Neznámý zloděj si také políčil na reklamní poutač v oploceném areálu humpoleckého koupaliště. Někomu se hodil i pětikilový kontejner. Ten zmizel v dubnu ze hřbitova v Žirovnici. „Šetřili jsme také případ, kdy si neznámý pachatel ze stavební buňky v Plačkově odnesl kanystr s dvaceti litry medu,“ upozornila Kotková.

Drobná užitečnost se vždycky hodí

Zdánlivě nepodstatné maličkosti se ztrácejí také při návštěvě zlodějů v rekreačních chatách. „Zaznamenali jsme například odcizení zubního kartáčku, bot, petrolejové lampy nebo sprchového gelu. Z jedné z chat si zloděj dokonce odnesl kancelářskou děrovačku nebo kalkulačku,“ vyjmenovala Hana Kotková.

Podle pelhřimovského psychiatra Jaroslava Maxe Kašparů nejsou tyto krádeže drobností v chatách často prvořadým úmyslem zloděje. „Většinou se jedná o člověka, který v chatě hledá nocleh. Pokud při svém pobytu najde nějakou užitečnou věc, která se mu hodí, tak si ji vezme,“ vysvětlil Kašparů.

Hodnota odcizené věci nehrála hlavní roli podle psychiatra ani v činu člověka, který ukradl maketu policisty v Červené Řečici. „Maketu uloupil především z toho důvodu, že ukrást něco takového je samo o sobě kuriozita,“ domníval se Kašparů.

„Nebo mohla mít lup na svědomí fanynka policisty, který posloužil jako předloha pro svého neživého kolegu. Když nemohla získat jeho samotného, spokojila se alespoň s maketou,“ míní Kašparů.

Bundy se líbily

Zkušenost s neobvyklou krádeží má i studentka Jitka z Kamenice nad Lipou. „Na jaře jsem na zahradu pověsila vyprané zimní bundy. Když jsem je chtěla odpoledne sebrat, byly pryč,“ líčila Jitka. „Někomu se asi bundy líbily natolik, že přelezl plot a z prádelního věšáku si je vzal,“ uzavřela studentka Jitka.