Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Test: Jízda po velbloudí stezce

Pelhřimovsko – Při cestování mezi Pelhřimovem a Humpolcem nemluvte za jízdy s řidičem.

5.1.2011 2
SDÍLEJ:

Značky upozorňující na výmoly od humpolecké silnice hned tak nezmizí. Jarní oprava je ještě daleko. Foto: DENÍK/ Jan Cihlář

Jednak se musíte pekelně soustředit, navíc hrozí, že si při tom překousnete jazyk. Tak zní závěr z nejčerstvějšího testu Deníku, při němž jsme zkoumali stav nejvytíženější dopravní tepny okresu. Vzhledem k tomu, že ji v obou směrech poctivě lemují výstražné značky se všeříkajícími dvěma hrby, klidně by se jí nechalo přezdívat Velbloudí stezka.

Zkouška tlumičů

A nikoli neprávem. Vlastně se jednalo o dva testy najednou. Služební fabie podstoupila šestatřicetikilometrovou ostrou zkoušku tlumičů. Obstála. Otázkou zůstává, jak by její podvozek vypadal po roce každodenní jízdy po této silnici. Ta se totiž pomalu, ale jistě rozpadá.

Dobrý úmysl spočítat všechny výtluky vzdáváme už na pátém kilometru. To proto, že u Kojčic se pomalu vytrácí asfalt. Jak jenom bude tento úsek vypadat o další dva měsíce později? „Bude to tragédie jako všude jinde, kde není vysloveně nově udělaná silnice,“ zhodnotil na odpočívadle u Velkého Rybníka vyhlídky motoristů František Novák z Humpolce.

Další krajně kostrbaté místo na sebe nenechá dlouho čekat. Šplháme do záhorského kopce, který by se mohl stát ukázkovým místem, co všechno se může se silnicí stát. Výtluky mělké i hluboké, plošné, vydrolené mapy, příčné pukliny, popraskané spáry. A v pomalejším stoupacím pruhu samozřejmě vytlačené koleje jako pro pendolino. Ty nejhlubší jámy jsou alespoň nouzově vyspravené, záplaty se ale pomalu poroučí. O mnoho veseleji není ani v opačném směru, spíše naopak.

Úskalí této silnice navíc spočívá v tom, že některým výmolům se mnohdy nelze vyhnout. V jednom kuse kličkovat na dálničním přivaděči, po němž projede až deset tisíc aut denně, není ten nejbezpečnější nápad.

Podvozek aut dostává pořádně zabrat. „To nejmenší, co se může stát, je rozhozená geometrie kol. Ta v současnosti nemine snad žádné auto. Hodně trpí i tlumiče, ramena, čepy. Pokud ale řidič najede do opravdu hluboké díry, může přijít i o kolo,“ vyjmenoval rizika servisní technik pelhřimovského škodováckého servisu společnosti Auto Racek Leoš Kotoun.

Zjara už se to podaří

Důvod, proč humpolecká silnice dnes vypadá tak, jak vypadá, přitom nespočívá výhradně v její nesporné přetíženosti dopravou, těžké kamiony nevyjímaje. Její velkou opravu plánují na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už hezkých pár let, za tu dobu ale cestáři zvládli jediný, přibližně kilometrový úsek u Velkého Rybníka plus tamní můstek. V létě to přitom vypadalo, že celková oprava doopravdy začne.

Bezprostředně před podpisem smlouvy o dílo s dodavatelem dorazil z ministerstva dopravy příkaz veškeré nezahájené opravy z úsporných důvodů odložit. Záměr opět skončil v šuplíku.

Jak ale zdůraznila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková, zjara už dotyčná silnice skutečně přijde na řadu. „Tento úsek je zařazený v plánu oprav, naše jihlavské středisko jej označilo za prioritu,“ sdělila Vápeníková, podle níž se tam počítá se souvislou obnovou sahající až k podloží.

Spousta dalších silnic si bude muset vystačit s dílčími obnovami povrchu. Pro příklad netřeba chodit daleko. Hlavní tah číslo I/34 se navlas stejně jako u Kojčic rozpadá i na pelhřimovském průtahu, v Myslotínské ulici. „Když jsme nasčítali všechny požadované opravy v celé republice, jenom ke konci roku to dělalo devět miliard korun. Tolik peněz určitě nedostaneme,“ dodala mluvčí ŘSD Vápeníková.

Autor: Michal Vítů

5.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení